• Powstaną cztery zbiorniki retencyjne
  • Przewidziano regulację rzeki
  • W planie jest też m.in. powyższenie wału

Zadanie polega na budowie wzdłuż rzeki Modły systemu czterech suchych zbiorników retencyjnych z przegrodami piętrzącymi, odmuleniu i pogłębieniu Modły oraz ubezpieczenie jej skarp. Zbiorniki będą mieć za zadanie gromadzenie odpływów wywołanych nawałnicami. Przewidziano też przebudowę dwóch przepustów na Modle (w miejscowości Mychów Kolonia) oraz podwyższenie ujściowego odcinka lewego wału przeciwpowodziowego tej rzeki na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. Poza tym w planie jest regulacja Modły na długości 205 m oraz dopływu spod Mychowa na długości 84 m.

Z pozoru to niegroźna rzeka

W październiku 2020 r. rozpoczęto prace związane z tyczeniem obiektów w terenie oraz wycinką drzew w miejscach planowanych przegród. Początek głównych robót przewidziano na jesień tego roku.


Modła to prawobrzeżny dopływ Kamiennej, z brzegów występowała już wiele razy, powodując poważne straty. To ważne zadanie pozwoli na retencję nadmiaru spływu wód po gwałtownych deszczach i poprawi zdolność przepustową rzeki Modły. Pozwoli to ochronić przed powodzią około 2000 mieszkańców miasta i gmin Ostrowiec Świętokrzyski i Bodzechów – mówi Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury.

Wartość całego projektu to 18,5 mln zł, z czego 15,7 mln zł wyniesie wsparcie z Unii Europejskiej. Umowę na to dofinansowanie podpisali już Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Z pozoru wolno płynąca rzeka, która podczas większych opadów deszczu, staje się zagrożeniem dla mieszkańców ostrowieckich dzielnic: Częstocice i Ludwików, a także mieszkańców gminy Bodzechów, zostanie w końcu ujarzmiona. To dobra wiadomość dla społeczności lokalnej, która pamięta m.in. lipiec 2001 r., gdy wody Modły i Szewnianki spowodowały podtopienia dolnej części Ostrowca Świętokrzyskiego – dodaje Marek Jońca, członek zarządu woj. świętokrzyskiego.

Pełna nazwa projektu to „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe miejscowości Ostrowiec Świętokrzyski, gminy Ostrowiec Świętokrzyski oraz gminy Bodzechów w oparciu o regulację rzeki Modły, z wykorzystaniem istniejącego zbiornika w Częstocicach jako polderu zalewowego do redukcji fali powodziowej”.

Przeczytaj także: Wieliczka wzmocni ochronę przeciwpowodziową. Jest wsparcie unijne