Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) rusza program dotyczący zakładania łąk kwietnych w miastach. Celem jest łagodzenie skutków suszy w mieście.
Fot. GZM
We wrześniu i październiku mają się odbyć specjalne warsztaty. Program Metropolitalne Łąki Kwietne to nasze wsparcie dla mieszkańców, którzy chcą wzbogacić różnorodność biologiczną w najbliższym otoczeniu. Łąki kwietne to naturalny, skuteczny sposób na łagodzenie skutków suszy. Obserwujemy, że z roku na rok stają się one coraz bardziej popularne. Ich zakładanie oraz pielęgnacja wymaga jednak zdobycia podstawowej wiedzy, jak przygotować grunt oraz kiedy kosić, aby mogły się one samoistnie odtwarzać w kolejnych okresach wegetacyjnych – wyjaśnia Blanka Romanowska, dyrektor departamentu infrastruktury i środowiska Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Po co zakładać łąki kwietne?
Łąki kwietne zatrzymują wodę – ma to istotne znaczenie w trakcie ulew, kiedy to ogromne masy wody nie mieszczą się w kanalizacji deszczowej, powodując m.in. podtopienia. Wody absorbują dużo więcej niż trawniki, wykorzystując ją w porach bezdeszczowych, dzięki czemu nie wymagają częstego podlewania. Tego typu łąki mają też wpływ na zwiększenie poziomu tlenu w miastach oraz wilgotności powietrza. Nie wymagają regularnego koszenia oraz nawożenia.
Jeśli chodzi o Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, w 2020 r., w ramach pilotażu programu, łąki kwietne powstały w Sosnowcu, Tychach oraz Piekarach Śląskich. GZM skupia 41 miast i gmin o łącznej powierzchni 2,5 tys. km2, w których mieszka 2,3 mln osób.
Przeczytaj także: Giżycko – kwietna łąka Wód Polskich [film]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.