Przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk (PAN), 15 uczelni oraz resortu klimatu i środowiska podpisali list intencyjny o współpracy „na rzecz pogłębionej analizy działań służących zapobieganiu zjawisku suszy w kraju. W ramach porozumienia zainaugurowano działanie nowej platformy edukacyjno-informacyjnej dotyczącej zjawiska – susza.gov.pl.
Fot. sawitreelyaon / Adobe Stock
Jak podano w oficjalnym komunikacie, współpraca polegać ma na wymianie wiedzy i doświadczeń oraz wykorzystaniu potencjału naukowo-dydaktycznego środowisk naukowych. Ponadto, jej istotnym elementem ma być praca nad nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami lub technologiami, które służą ograniczeniu skutków suszy oraz niedoboru zasobów wodnych w Polsce.
Rozwiązujmy problem suszy wspólnie z innymi problemami gospodarki wodnej – powiedział prof. Paweł Rowiński, wiceprezes PAN, dodając, że zagadnienie suszy związane z szeroko pojętym środowiskiem, klimatem stanowi w Akademii priorytet. Zadania związane z wodą i klimatem wykonuje tam ponad 20 instytutów.
Sygnatariuszami listu są minister klimatu i środowiska, Polska Akademia Nauk i 15 uczelni wyższych: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Politechnika Łódzka, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Przeczytaj także: Śnieżna zima może nie uchronić nas przed suszą
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.