Rekordowe upały i brak opadów stoją u źródeł ogromnych pożarów, z jakimi zmaga się coraz większa liczba krajów świata. Najgorsza sytuacja panuje w Grecji, Turcji, Włoszech, USA i na Syberii, gdzie ogień strawił już miliony hektarów lasów, pól i łąk, a także pozbawił schronienia tysiące mieszkańców.
Pożar nieopodal Lake Elsinore w Kalifornii (USA). Fot. Kevin Key / Adobe Stock
- Jedną z najważniejszych przyczyn pożarów są rekordowe fale upałów oraz brak opadów, skutkujące suszą
- W Europie najtrudniejsza sytuacja panuje w Grecji i we Włoszech
- Do walki z żywiołem posłano polskich strażaków, którzy pomagają w gaszeniu ognia m.in. w Turcji
From Italy to Turkey and through the Balkans – forest fires fueled by a heatwave continued to rage. Scientists say climate change is the key driver.
— DW News (@dwnews) August 5, 2021
And unless conditions change, more wildfires are likely to occur. pic.twitter.com/yqwZdQkQsi
Grecja
Na greckiej wyspie Eubea (na wschód od Aten) pożar szaleje już ponad tydzień. Mieszkańcy kilkudziesięciu wiosek znad Morza Egejskiego zostali ewakuowani, a promy czekają w gotowości, by przewieźć w bezpieczne miejsce kolejne osoby, które zdecydują się opuścić swoje domy. Ogień strawił już tysiące hektarów dziewiczego lasu na północy.
Devastating scenes from the #destruction and #pain caused by the uncontrollable #fires on the #island of #Evia in #Greece. Full Story: https://t.co/Wkno6l2wnE HELP: https://t.co/sGEc2RjNyP pic.twitter.com/lMVlaPDX9L
— Greek Reporter (@GreekReporter) August 9, 2021
Trwające od tygodni upały doprowadziły do wybuchu pożarów także w innych regionach Grecji. Gaszenie utrudnia silny, gorący wiatr, który roznosi ogień i w wielu miejscach uniemożliwia pracę jednostek powietrznych.
My country Greece is currently burning. There are no many tags on Twitter so many people don’t even know about the fire. Please, share the tags, this will help to spread the awareness, thank you. #PrayForGreece #greecefire #φωτιά_Αιγιάλεια pic.twitter.com/4haeU37BJy
— Ellie • Stardust | rewatching season 1 (@tranxuillity) August 1, 2021
Do Grecji kieruje się już grupa polskich strażaków, którzy mają pomóc lokalnym służbom w walce z żywiołem. Na wyspę skierowano konwój 46 pojazdów i 143 strażaków, którzy na Peloponezie będą pracować do 23 sierpnia br.
Turcja
Inna grupa strażaków z Polski pracuje już w Turcji, gdzie panują ekstremalne warunki atmosferyczne. Temperatury sięgają 40 stopni Celsjusza, wieje silny wiatr, a deszczu nie widziano tu od bardzo dawna. Dodatkowo, ukształtowanie terenu – wysokie góry, gęsta roślinność, a do tego brak dróg – sprawia, że walka z żywiołem z lądu jest niemal niemożliwa. Wszystko to sprawia, że w kolejnych regionach wybuchają liczne pożary, które bardzo trudno ugasić. Do tej pory z tego powodu zginęło już osiem osób, a tysiące nie ma dachu nad głową.
As Turkey battles multiple wildfires on its southern coast, @municipalityist and Istanbul Fire Department teams are taking part in efforts to contain the fires in 3 different locations. My thoughts are with those affected, and all the brave squads helping fight the blaze. pic.twitter.com/KafwBgkQlA
— Ekrem İmamoğlu (International) (@imamoglu_int) August 2, 2021
Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP) mł. bryg. Grzegorz Borowiec z KG PSP, dowódca polskich strażaków w Turcji, w niedzielę wykonano trzy starty śmigłowcem, podczas których dokonano 24 zrzuty wody po około trzy tony każdy. Jest to jednak, jak stwierdził, kropla w morzu potrzeb.
Wraz z Polakami ogień w Turcji gasi około 30 międzynarodowych jednostek powietrznych. Strażacy przyjechali lub przylecieli tu m.in. z Chorwacji, Hiszpanii, Ukrainy, Rosji, Azerbejdżanu i Iranu, a pomoc zadeklarowała również Grecja, z którą Turcy mają napięte stosunki dyplomatyczne i która sama walczy z żywiołem na swoim terenie.
Włochy
Fatalna sytuacja panuje wciąż we Włoszech: na Sycylii, m.in. niedaleko Palermo, a także w pobliżu Ceseny w Emilii-Romanii. W minionych dniach strażacy walczyli z ogniem w Kalabrii, gdzie zginęły dwie osoby, a także w pobliżu Wezuwiusza koło Neapolu, skąd ewakuowano mieszkańców. Najgorsze statystyki odnotowano 2 sierpnia, gdy w ciągu 24 godzin pożary wybuchły w 800 miejscach w całym kraju.
Italian island of Sicily battling forest fires https://t.co/QnDsGQp1i5 pic.twitter.com/hhzHaiwZjV
— ANADOLU AGENCY (@anadoluagency) August 2, 2021
Prognozy nie napawają optymizmem. W ciągu najbliższych dni przewidywane są ekstremalnie wysokie temperatury – od 37 stopni na północy kraju do nawet 45 stopni Celsjusza na południu.
Rosja
Niespotykanych tu dotąd wysokich temperatur i związanych z nimi pożarów doświadczają również mieszkańcy wiosek w północno-wschodniej Syberii (Republika Sacha-Jakucja). Odnotowano tu 155 aktywnych pożarów lasów. Konieczna była ewakuacja dwóch wsi, jednak płomienie i tak zniszczyły przynajmniej 31 domów i osiem budynków gospodarczych.
This image captured by @CopernicusEU #Sentinel2 shows one of the many forest fires in the Sakha Republic, #Siberia, on 25 July 2021.
— ESA EarthObservation (@ESA_EO) August 4, 2021
The fires taking place in the Sakha-Yakutia region have burned through 1.5 million hectares of land: https://t.co/xYQWBLCXjI pic.twitter.com/io6bqcbfii
Jak podaje PAP, w przypadku syberyjskich pożarów, „winnym” są nie tylko zmiany klimatyczne, ale także zaniedbania w obszarze bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Chodzi m.in. o likwidację federalnej sieci lotniczej, która do 2007 r. wykrywała i zwalczała pożary w kraju.
USA
Susza i pożary to także duży problem w Ameryce Północnej, gdzie ogień trawi wiele regionów zachodniej części kraju. Do soboty, 7 sierpnia br., płomienie objęły blisko 0,85 mln hektarów, aktywnych jest 107 pożarów. Tu również prognozy są niepokojące – gorące i suche powietrze zwiększa ryzyko kolejnych wybuchów, a sytuację pogarszają okresy aktywności burzowej.
W Kalifornii ogień zajął ponad 181 tys. hektarów, a jego opanowanie strażacy oceniają na zaledwie 21%. Pożary są aktywne w czterech hrabstwach, w tym w historycznym mieście Greenville, które – jak podaje PAP – zostało niemal zrównane z ziemią.
We just entered Greenville on Hwy 89 This video was taken from Bidwell & Ann St. I’m so sorry for the town of Greenville. #DixieFire pic.twitter.com/vtAiYpy1Dl
— SoCalFirePhoto (@SoCalFirePhoto) August 5, 2021
W sobotę przez kilka godzin Denver (stan Kolorado) – z powodu gęstego dymu pochodzącego z szalejących pożarów – stał się najbardziej zanieczyszczonym spośród wszystkich dużych miast na świecie. Wskaźnik jakości powietrza sięgał tu 167 (przy zagrożeniu notowanym od 50 w górę).
Przeczytaj także: Dzień Długu Ekologicznego 2021
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.