W momencie, kiedy woda w istniejącym zbiorniku Serafa 1 osiągnie poziom 208,5 m n.p.m. (od tego momentu do całkowitego wypełnienia jest średnio około 1,5 godz.), mieszkańcy o zagrożeniu będą informowani poprzez komunikaty SMS i sygnał głosowy z syreną ostrzegającą, poza tym dodatkowo straż miejska będzie jeździć w rejonie zagrożonych ulic, informując o aktualnej sytuacji.

Komunikat głosowy, który pojawi się wraz z syreną alarmową, będzie brzmieć: Uwaga mieszkańcy! Poziom wody na zbiorniku w Bieżanowie osiągnął stan alarmowy. Może nastąpić gwałtowny wylew wody z rzeki Serafy. Prosimy o zabezpieczenie mienia i ewentualne ewakuowanie się poza teren zagrożony.

Wyznaczono już cztery miejsca, w których magazynowany będzie piasek oraz worki z piaskiem. Wkrótce ustalona ma być także lokalizacja dla pompy odprowadzającej wodę z Drwinki z rejonu ul. Udzieli, Działkowej i Laskowej. Pompa zastąpi układaną dotychczas ponad dwukilometrową magistralę.

Opisywane rozwiązania będą funkcjonować do wybudowania czterech zbiorników, mających chronić tereny w dolinie rzeki Serafy. O sprawie pisaliśmy w artykule Kraków bliżej budowy kilku zbiorników przeciwpowodziowych.

Na razie na Bieżanowie działa, od 2015 r., jeden suchy zbiornik (7 ha, 130 tys. m3), który zamyka długa na 340 m zapora. Zaprojektowano go tak, aby w systemie kaskadowym mógł współpracować z pozostałymi czterema (które na razie są ciągle w planach).

Serafa to prawy dopływ Wisły o długości 12,7 km. Zaczyna się w Wieliczce, potem przyjmuje wody Grabówki, następnie płynie w okolicach autostrady A4 w Krakowie przyjmując wody Malinówki, a w dalszej kolejności Drwiny, uchodząc do Wisły za stopniem wodnym Przewóz.

Przeczytaj także: Kraków – woda przecieka do podziemi Wieży Ratuszowej