Małopolska ponownie boryka się ze skutkami intensywnych opadów deszczu. Do godzin popołudniowych w poniedziałek (30 sierpnia 2021 r.) Państwowa Straż Pożarna zanotowała 135 interwencji, głównie polegały na wypompowaniu wody np. z piwnic i pracach związanych z podnoszeniem obwałowań.
Fot. OSP KSRG Binarowa
Alarm powodziowy obowiązuje w trzech małopolskich gminach, a pogotowie przeciwpowodziowe w pięciu powiatach, jednym mieście na prawach powiatu (Nowy Sącz) i 12 gminach. Na trzech rzekach zanotowano przekroczenie stanu alarmowego (Uszwica w Borzęcinie – o 20 cm; Stradomka w Stradomce – o 18 cm; Biała w Tuchowie – o 20 cm).
W Witowicach Górnych zamulona, a przez to nieprzejezdna była droga krajowa nr 75. W Żegiestowie woda z Łososinki uszkodziła trasę wojewódzką, osunięcie się nasypu drogowego było powodem zamknięcia linii kolejowej nr 96 na odcinku Andrzejówka–Muszyna. Utrudnienia zostały już usunięte.
W Brunarach k. Gorlic rzeka porwała ciągnik rolniczy wraz z kierowcą. Mężczyźnie udało się wydostać z kabiny i stojąc na masce czekał na przyjazd strażaków.
Jak informowały Wody Polskie, w związku z intensywnymi opadami deszczu w zlewni Serafy, o godz. 10:50 w poniedziałek zbiornik Bieżanów w Krakowie osiągnął stan ostrzegawczy. Maksymalny poziom piętrzenia odnotowano o godz. 14 – przekroczono wówczas stan ostrzegawczy (zwierciadło wody znajdowało się 1,3 m poniżej stanu alarmowego). Sytuacja w zlewni zaczęła stabilizować się popołudniu – o godz. 17 zwierciadło wody układało się 10 cm powyżej stanu ostrzegawczego.
Odbyło się doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Przed Małopolską kolejny trudny okres. Monitorujemy sytuację. Doskonale wiemy, jak trudne w naszym regionie są powodzie górskie, a jak pokazała sytuacja w krakowskim Bieżanowie – również tereny zurbanizowane musiały się mierzyć z opadami na ogromną skalę. Służby są w pogotowiu. Prognozy nie są dobre. W najbliższych godzinach opady powinny być nieco lżejsze, ale spodziewamy się kolejnych. Jesteśmy w pełni przygotowani do wzmożonych działań – powiedział wojewoda Łukasz Kmita.
Dla części woj. małopolskiego obowiązują ostrzeżenia II stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Instytut prognozuje dalsze opady – o natężeniu umiarkowanym i silnym, ale miejscami możliwe są również burze.
Przeczytaj także: Kraków – system ostrzegania o zagrożeniu powodziowym
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.