Wnioski pochodzą z danych państwowego monitoringu środowiska oraz analizy zmian jakości wód powierzchniowych i podziemnych w zakresie stężeń azotanów. Wyniki porównywano do wcześniejszego okresu sprawozdawczego, tj. 2012–2015.

Jak podkreślił Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oprócz programu azotanowego, wpływ na poprawę sytuacji miała też realizacja działań wspierających rozwój obszarów wiejskich. Znaczenie miało także zainteresowanie rolników systemami wspomagania decyzji w zakresie racjonalnej gospodarki składnikami nawozowymi. Może to – jak dodał wiceminister – bezpośrednio przyczynić się także do dalszego zmniejszania się stopnia zanieczyszczenia wód Bałtyku.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwrócono także uwagę na ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie, który jest skierowany do producentów rolnych. Od czerwca 2019 r. do maja br. na cel ten wypłacono ponad 106 mln zł, a ze wsparcia skorzystało 280 tys. rolników.

Właściwie przeprowadzony zabieg wapnowania na podstawie badania odczynu gleby oraz stosowania się do zaleceń może sprzyjać zarówno ochronie wód, jak i sekwestracji [wychwytywanie węgla z atmosfery i gromadzenie go w glebie – red.] – dodał Bartosik.

Przeczytaj także: Wody podziemne – jakimi zasobami dysponuje Polska?