Podpisano umowy dotacyjne na uruchomienie czterech stacji meteorologicznych na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. Powstać mają w Kurzętniku (powiat nowomiejski), Księżym Dworze (gmina Działdowo), Zabłociu Kanigowskim (powiat nidzicki) oraz Świętochowie (gmina Braniewo).
Fot. AP-STUDIO/Adobe Stock
Urządzenia uzupełnią krajowy System Monitoringu Suszy Rolniczej, który obsługiwany jest przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Dotacje pochodzą z pilotażowego programu „Warmińsko-Mazurski Mechanizm Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej”, a o ich przyznaniu decyduje samorząd województwa.
W tym regionie Polski stacje meteo działają już w Rybnie (powiat działdowski), Szkotowie (powiat nidzicki), Komorowie (powiat piski) oraz Głotowie (powiat olsztyński). Wszystko z myślą o prowadzonej na naszych terenach działalności rolniczej. Specjalistyczne pomiary i obserwacje pozwolą na rzetelną ocenę aktualnego zagrożenia. A w razie klęsk żywiołowych, których przecież w dzisiejszych czasach nie brakuje, będą pomocne w przypadku starania się o odszkodowania – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.
Stacje meteorologiczne wyposażone są w system mierzenia wilgotności gleby, dzięki czemu umożliwiają sporządzanie precyzyjnych map glebowo-rolniczych, a także określanie zasięgu występowania suszy. Tym samym pozwalają na szczegółowe planowanie zabiegów agrotechnicznych, w tym nawadniających. Zakładamy, by w niedalekiej przyszłości podobne stacje funkcjonowały w każdym powiecie, choć już teraz w niektórych lokalizacjach występują po dwa urządzenia – dodaje Marek Brzezin.
Monitoring suszy rolniczej w Polsce prowadzony jest dla grup i gatunków roślin:
-
zbóż ozimych i jarych,
-
kukurydzy na ziarno oraz na kiszonkę,
-
rzepaku i rzepiku,
-
ziemniaka,
-
buraka cukrowego,
-
chmielu,
-
tytoniu,
-
warzyw gruntowych,
-
drzew i krzewów owocowych,
-
truskawek,
-
roślin strączkowych.
Wyznaczając obszary zagrożone suszą rolniczą, pod uwagę bierze się dwa czynniki – warunki pogodowe i podatność gleb na tego typu zjawisko.
Przeczytaj także: Proces ocieplania klimatu będzie trwał, ale mamy możliwość wpływu na jego przebieg [wywiad]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.