• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zabezpieczenia przeciwpowodziowe na południu Polski: trwa realizacja inwestycji

Opublikowano: 16-02-2022 Źródło: PGW Wody Polskie

Jak podaje PGW Wody Polskie, w Polsce na terenach zagrożonych występowaniem powodzi mieszka nawet 15 mln ludzi. Aby zabezpieczyć tereny narażone na katastrofy – a zwłaszcza ich mieszkańców – konieczna jest realizacja odpowiednich inwestycji. Takie projekty realizowane są przede wszystkim przez głównego publicznego inwestora w tym zakresie, czyli Wody Polskie.


Wg PGW Wody Polskie w Polsce na terenach zagrożonych występowaniem powodzi mieszka nawet 15 mln ludzi. Fot. Pixabay Wg PGW Wody Polskie w Polsce na terenach zagrożonych występowaniem powodzi mieszka nawet 15 mln ludzi. Fot. Pixabay

Zaawansowanie prac na inwestycjach przeciwpowodziowych dorzecza górnej Odry

Śląsk i Ziemia Lubuska to regiony, które dotkliwie ucierpiały podczas powodzi, zwłaszcza w 1997 r., a także w 2010 r. Ogromne zniszczenia, które nastąpiły po przejściu fali powodziowej spowodowały konieczność pilnego wykonania prac mających na celu zabezpieczenie tych ziem przed niszczącym żywiołem – komunikują Wody Polskie.

Zaawansowane prace w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły prowadzone są na Odrze, zarówno w Słubicach, jak i Nowej Soli. Roboty budowlane związane z rozbudową wałów w Słubicach w woj. lubuskim zakończą się prawdopodobnie do końca tego roku. Dzięki wykonanym pracom 17 tys. osób zamieszkujących obszar blisko 19 km2 zyska skuteczniejszą ochronę przeciwpowodziową.

W ramach zadania zbudowany i uformowany zostanie nowy wał okrężny o długości około 6 km oraz wykonane zostaną modernizacja i wzmocnienie istniejących już wcześniej wałów przeciwpowodziowych rzeki Odry na odcinku około 7 km. Wszystkie główne prace w obrębie formowania nasypów nowych konstrukcji zostały już wykonane. Aktualnie odbudowywane są też koryta kanałów dwóch innych cieków – Racza Struga na długości 2 km i Czarny Kanał na długości 4 km.

 

Na terenie inwestycji w Nowej Soli zrealizowano już roboty ziemne korpusu lewobrzeżnego wału Odry na odcinku od portu do rzeki Czarna Struga oraz korpusy wałów Czarnej Strugi – od Lubieszowa do ul. Północnej, wraz z niezbędnymi obiektami towarzyszącymi, jak wyloty sieci deszczowych, przepusty, konstrukcje żelbetowe i mury oporowe. Obecnie trwa rozbudowa lewobrzeżnego wału przeciwpowodziowego Odry w pobliżu portu, gdzie realizowane są prace okładzinowe murów oporowych i w najbliższym czasie powinno rozpocząć się układanie nawierzchni brukowej na koronie wału.

Ponadto ruszyły roboty ziemne związane z nowym wałem Odry, przegradzającym dolinę Czarnej Strugi oraz obiektami przyszłej przepompowni, zlokalizowanej w tym rejonie. Jednocześnie prowadzone są roboty na budowlach Czarnej Strugi, gdzie trwa rozbudowa wałów oraz przebudowa obiektów infrastruktury na odcinku od ul. Przemysłowej do rejonu drogi ekspresowej S3.

Wszystkie prace zakończą się w połowie 2023 r.

Równocześnie trwa remont i wzmocnienie zabezpieczeń przeciwpowodziowych w Głuchołazach w woj. opolskim. To m.in. remont i modernizacja istniejących obiektów hydrotechnicznych, ale także budowa całkowicie nowych urządzeń, wydatnie chroniących lokalnych mieszkańców i ich mienie oraz infrastrukturę miejską, usługową i przemysłową. Dzięki pracom wykonanym na odcinku długości niemal 2 km, powierzchnia zalewowa w centrum miasta zostanie zmniejszona o ponad 6 ha. Zgodnie z planem prace mają się zakończyć pod koniec 2022 r.

Ważnym krokiem dla wykorzystania potencjału Odry jest również wydanie pozwolenia budowlanego na modernizację stopnia wodnego Ujście Nysy. Koszt całej planowanej inwestycji to ponad 300 mln zł. Modernizacja infrastruktury hydrotechnicznej, w tym zastąpienie wysłużonych i awaryjnych urządzeń, nowoczesnymi i niezawodnymi, pozwala na bezpieczne przeprowadzanie wód wezbraniowych i powodziowych.

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych Słubic. Fot. PGW WP Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych Słubic. Fot. PGW WP

Poprawa bezpieczeństwa powodziowego Krakowa

Krakowski Bieżanów jest terenem silnie zurbanizowanym, który w 2021 r. kilkukrotnie doświadczał podtopień. Rzeka Serafa stała się odbiornikiem wód opadowych spływających z dróg, chodników, podjazdów i pozostałej infrastruktury, co doprowadziło do błyskawicznej powodzi miejskiej. Problem został spotęgowany przez nadmierne uszczelnienie dużych powierzchni, niedostateczną retencję oraz nawalne deszcze spowodowane przez zmiany klimatu. 

Dla kompleksowego zabezpieczenia tego newralgicznego punktu na mapie Krakowa, Wody Polskie tworzą kaskadę pięciu suchych zbiorników przeciwpowodziowych, które dzięki retencji nadmiaru wody pozwolą na bezpieczne przejście wód powodziowych. Planowana kaskada, składająca się z istniejącego zbiornika Bieżanów oraz budowanych Malinówka 1, 2 i 3 oraz Serafa 2, będzie mieć powierzchnię blisko 22 ha, co pozwoli na retencję ponad 400 tys. m3 wody. Dzięki temu niemal 16,5 tys. ha terenów gminy Miasta Kraków oraz gminy Wieliczka, zamieszkałych przez 2,5 tys. osób, zyska skuteczniejszą ochronę przez powodziami błyskawicznymi.

Umowy na budowę zbiorników Malinówka 1 i Malinówka 2 zostały już podpisana, a prace budowlane trwają. Ich zakończenie planowane jest na listopad 2022 r.

Plan kaskady w dzielnicy Bieżanów. Źródło: PGW WP Plan kaskady w dzielnicy Bieżanów. Źródło: PGW WP

To nie jedyne działania dla ochrony drugiego największego miasta Polski: trwa realizacja wielu innych inwestycji mających na celu domknięcie systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta, w tym modernizacja 20 km obwałowań i budowli towarzyszących na terenie trzech dzielnic: Podgórza, Czyżyn i Nowej Huty oraz gminy Wieliczka.

Zapewnienie bezpieczeństwa powodziowego możliwe jest dzięki inwestycjom przeciwpowodziowym oraz współpracy z samorządami terytorialnymi i lokalną społecznością. W tym celu należy zadbać o właściwe planowanie przestrzenne i ochronę terenów zielonych oraz inwestować w błękitno-zieloną infrastrukturę, żeby wody opadowe miały się gdzie bezpiecznie gromadzić. Kolejne wezbrania są tylko kwestią czasu, dlatego tak ważne jest właściwe przeciwdziałanie zagrożeniu i wdrażanie systemowych działań – apelują Wody Polskie.

Przeczytaj także: Wrocław: budowa olbrzymiego układu na wody opadowe

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia