W próbkach wody z Odry Instytut Rybactwa Śródlądowego z Olsztyna potwierdził obecność mikroorganizmów – tzw. złotych alg.
Odra we Wrocławiu, sierpień 2022. Fot. Oleksandr Poliakovsky/www.wroclaw.pl
Złote algi nie są szkodliwe dla człowieka, ale ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, co doprowadza do śmierci organizmów wodnych.
Prowadzimy badania w kierunku toksyn, wytwarzanych przez algi. Na pewno wiadomo, że nie są groźne dla człowieka, ale zabijają ryby i małże. Będziemy potwierdzać ich obecność w tych organizmach – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, dodając:
Badamy też pierwotną przyczynę zakwitu alg, która może być różna. Sprawdzamy dokładnie okoliczności pojawienia się ich zakwitu. Na pewno mogły się do niego przyczynić uwarunkowania meteorologiczne, czyli susza i niski poziom wody.
W ostatnich dniach hipotezę o złotych algach, jak przypomina oficjalny portal Wrocławia, postawili naukowcy z Berlina. Teraz polskie badania próbek wody potwierdziły ich obecność w Odrze. Serwis powołuje się także na wypowiedź dr Alicji Pawelec z organizacji WWF, która wyjaśniała, że ten gatunek alg występuje tylko w razie zasolenia wody (w innym przypadku nie rozwinąłby się).
Śnięcie ryb w Odrze – hipotezy
Wcześniej resort klimatu informował o trzech hipotezach. Pierwsza to przedostanie się do Odry substancji chemicznej w wyniku działalności przedsiębiorstw nad rzeką lub nielegalnych zrzutów. Kolejna dotyczy warunków naturalnych, jak niski poziom wód, wysoka temperatura, złe warunki tlenowe. Inna hipoteza to odprowadzenie do Odry dużej ilości wód przemysłowych.
Przeczytaj także: Katastrofa na Odrze. Cyfryzacja monitorowania jakości wód w Polsce
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.