Władze Krakowa poinformowały, że na wykonanie podwyższenia brzegu przekażą 10 mln zł, czyli całą potrzebną kwotę. Roboty, za które odpowiadać będą Wody Polskie, mają polegać na montażu wodoszczelnych winylowych grodzic na obu brzegach Serafy poniżej zbiornika retencyjnego Bieżanów. Zabezpieczenie zaprojektowano w taki sposób, by odcinkowo zwiększyć pojemność koryta w obszarze zabudowanym. Wysokość obwałowania z grodzic wyniesie od 0,5 do 1 m.

Wcześniej wykonano już ponad 0,4-kilometrowy mur przeciwpowodziowy z grodzic winylowych na prawym brzegu Serafy w rejonie osiedla Złocień (środki pochodziły z budżetu Wód Polskich). 

Nowa infrastruktura, jak poinformowano, ma poprawić bezpieczeństwo spływu wód wezbraniowych. Biorąc pod uwagę także zakończenie budowy zbiorników Malinówka 1, 2, 3 oraz Serafa 2, szacuje się, że przepływy powodziowe spadną z 27,2 m³/s na wlocie do 10,4 m³/s poniżej zbiornika Bieżanów.

Zadanie przeciwpowodziowe na terenie Starego Bieżanowa:

  • budowa czterech suchych zbiorników retencyjnych  (Wody Polskie)
  • mur z grodzic winylowych na prawym Serafy w rejonie osiedla Złocień (Wody Polskie)
  • mur z grodzic winylowych na obu brzegach Serafy poniżej zbiornika Bieżanów w rejonie osiedla Bieżanów (Gmina Miejska Kraków). 


Serafa to prawy dopływ Wisły o długości 12,7 km. Zaczyna się w Wieliczce, potem przyjmuje wody Grabówki, następnie płynie w okolicach autostrady A4 w Krakowie przyjmując wody Malinówki, a w dalszej kolejności Drwiny, uchodząc do Wisły za stopniem wodnym Przewóz.

Przeczytaj także. Kraków: zgoda na budowę piątego zbiornika retencyjnego