• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Łódź – koncepcja wydobycia podziemnej rzeki na powierzchnię [FILM]

Opublikowano: 13-10-2022 Źródło: UM Łódź

Władze Łodzi wybrały wykonawcę koncepcji wydobycia na powierzchnię podziemnej rzeki Lamus. Będzie to przedsięwzięcie pilotażowe projektu „Błękitno-Zielona Łódź: Zrównoważona gospodarka wodna w dolinie rzeki Lamus". Dojdzie także do przebudowy pl. Zwycięstwa.


Podziemna rzeka Lamus w Łodzi zostanie wydobyta na powierzchnię. Fot. Brajter/UM Łódź Podziemna rzeka Lamus w Łodzi zostanie wydobyta na powierzchnię. Fot. Brajter/UM Łódź
  • Po wydobyciu na powierzchnię rzeka będzie zasilana deszczówką i wodami roztopowymi
  • Dojdzie także do rewaloryzacji Parku im. J. Kilińskiego i przebudowy pl. Zwycięstwa
  • Pojawią się elementy podczyszczania wód opadowych

Rzeka Lamus wydobyta na powierzchnię

Przedsięwzięcie będzie polegało na wyniesieniu rzeki Lamus z systemu kanalizacji oraz wyeksponowaniu jej w przeznaczonym do rewaloryzacji Parku im. J. Kilińskiego. Rzekę mają zasilać deszczówka i wody roztopowe z pobliskich nieruchomości i dachów budynków, m.in. Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Szkoły Filmowej czy Muzeum Kinematografii. Będą one także nawadniać zieleń w parku Źródliska I-II

Pilotaż ponownego odkrycia łódzkiej rzeki to element większego projektu „Błękitno-Zielona Łódź: Zrównoważona gospodarka wodna w dolinie rzeki Lamus".

Fot. UM Łódź Fot. UM Łódź

Budowa kolektora w Łodzi

W ramach tego zadania zaplanowano także budowę kolektora wzdłuż ul. Kilińskiego od granicy parku do rzeki Jasień oraz rewitalizację pl. Zwycięstwa z likwidacją możliwości podtopień. Zostaną wykonane elementy podczyszczania wód opadowych z wykorzystaniem sekwencyjnego systemu sedymentacyjno-biofiltracyjnego. Poziomy wilgotności gleby i wód gruntowych będą monitorowane. Przewidziano montaż specjalistycznych czujników wilgotności w podłożu.

Poprawa małej retencji i bioróżnorodności

Oczywiście wszystkie szczegóły poznamy wraz z opracowaniem koncepcji, ale zakładamy, że uda nam się odkryć około 200 m rzeki – mówi Maciej Riemer, dyrektor departamentu ekologii i klimatu Urzędu Miasta Łodzi.

Fot. UM Łódź Fot. UM Łódź

Dodatkowe cele to zwiększenie małej retencji, poprawa bioróżnorodności na terenach zurbanizowanych, zwiększenie odporności zieleni miejskiej na skutki suszy i podkreślenie znaczenia obecności wody w krajobrazie miasta.

Realizacją przedsięwzięcia zajmie się konsorcjum firm BZB Projekt z Łodzi i DS Consilting z Gdańska. Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Kongres #GWiOP2022 – nauka i biznes szukają rozwiązań na skutki zmian klimatycznych

Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej

W dniach 7-9 listopada w Krakowie odbędzie się ogólnopolski Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Biorący w nim udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, władz lokalnych i państwowych oraz wszyscy zainteresowani tematyką gospodarowania wodami, małej retencji, idei miasta gąbki, zielono-niebieskiej infrastruktury miejskiej, zbierania deszczówki oraz ochrony przeciwpowodziowej będą mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach, prelekcjach, pokazach i wycieczkach technicznych.

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: będzie można w nim uczestniczyć bezpośrednio w Krakowie oraz online za pośrednictwem platformy AkademiaInzynieria.com 

Więcej informacji na temat programu Kongresu GWiOP, prelegentów oraz atrakcji towarzyszących można znaleźć na oficjalnej stronie Kongresu.

Przeczytaj także: Kraków podwyższa brzegi groźnej rzeki. Kolejna inwestycja

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia