W trakcie ostatnich miesięcy przeprowadzono odnowę elementów konstrukcyjnych jazu wraz z częściami zabezpieczającymi przed filtracją, a także umocnień dna i skarp (powyżej oraz poniżej obiektu). Pracami objęto też korpus obwałowania lewego brzegu w bezpośrednim sąsiedztwie jazu. 

Wody Polskie poinformowały, że dzięki temu wszystkiemu przywrócona zostanie pełna wartość techniczna istniejącego i wysłużonego już, zdekapitalizowanego obiektu oraz zapewniona zostanie jego odpowiednia trwałość.


Ostateczny koniec modernizacji jazu w Zabrzu nastąpić ma jeszcze w listopadzie. Dodano, że za sprawą finalizowanych prac zwiększyło się bezpieczeństwo mieszkańców osiedla w jednej z najstarszych zabrzańskich dzielnic – Biskupicach.

Do czego służą jazy?

Jazy to obiekty wybudowane w poprzek rzeki lub kanału, które umożliwiają utrzymanie stałego poziomu piętrzenia, co poprawia warunki żeglugowe. Ich modernizacje przynoszą także inne korzyści. Zwiększa się bezpieczeństwo, ponieważ przepuszczanie wód wezbraniowych przez zamknięcia jazów umożliwia zmniejszenie skutków powodzi. Do tego jazy pełnią ważne role m. in. w procesie nawadniania terenów rolniczych i odbudowy zasobów wód gruntowych. Tym samym pomagają przeciwdziałać skutkom suszy i poprawiać bioróżnorodność. 

Przeczytaj także: Nowe pojezierze we Wschodniej Wielkopolsce powstanie do 2025 r.