Zakończyła się inwestycja Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie polegająca na zapewnieniu rezerwy retencyjnej Jeziora Słonecznego w Szczecinie. Była konieczna dla ochrony przeciwpowodziowej części Szczecina.
W Szczecinie wzrosła pojemność retencyjna Jeziora Słonecznego. Fot. Wody Polskie
Jak informują szczecińskie Wody Polskie roślinność w jeziorach płytkich jest kluczowym składnikiem biocenozy (wszystkie organizmy roślinne, zwierzęce i mikroorganizmy w danym środowisku) i czynnikiem kształtującym warunki środowiskowe. Pełni m.in. rolę filtracyjną, szczególnie ważną w zbiornikach hipertroficznych, zawierających dużą zawartość takich pierwiastków, jak azot i fosfor. Przy nadmiarze makrofitów, czyli roślin zakorzenionych w zbiornikach wodnych, zmniejsza się ich pojemność retencyjna.
Z tego powodu w przypadku Jeziora Słonecznego zadecydowano o wycince roślinności wynurzonej. Efektem będzie swobodny przepływ wód opadowych w przypadku wezbrania rzeki Bukowej.
Podczas robót jezioro częściowo pogłębiono w obszarach, w których doszło do nadmiernego wypłycenia czy wręcz zalądowienia. Wykoszono trzciny i pałki wodne, a materiał zutylizowano. Prace wykonała firma FH Diuna Leszek Błasik, zakończyły się 2 grudnia 2022 r. Niewielka inwestycja była niezbędna dla ochrony przeciwpowodziowej zachodniej części lewobrzeżnego Szczecina.
Przeczytaj także: We Wrocławiu oddano do użytku cztery zbiorniki retencyjne
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.