W komunikacie MWiK podkreślono, że to pionierskie w skali kraju rozwiązanie w dziedzinie kanalizacji deszczowej. To bardzo ważny kontrakt. Zagadnienia, z którymi mamy do czynienia, czyli m.in. hydraulika, opad, wsiąkanie czy parowanie wody są skomplikowane i cały czas poszukiwane są rozwiązania w zarządzaniu deszczówką powiedział prezes spółki Stanisław Drzewiecki.

Zadanie polega na opracowaniu aplikacji, która, w zależności od prognoz pogody, przewidywanych wielkości opadów oraz danych z systemów pomiarowych, pozwoli automatycznie sterować ilością wody w bydgoskich zbiornikach retencyjnych.

Sztuczna inteligencja ma analizować stany prognozowane i symulować skutki opadów deszczu. Co warte podkreślenia, aplikacja będzie posiadać pamięć historyczną rzeczywistych zdarzeń, co pozwoli w odpowiedni sposób reagować jeszcze przed wystąpieniem następnych opadów, jak i podczas ich trwania.

Pierwszy element systemu ma być gotowy w grudniu 2023 r. W kolejnych latach do aplikacji będą włączane kolejne oddawane do użytku zbiorniki. Całość ma być gotowa pod koniec 2026 r. Umowę podpisano z firmą DHI Polska.

W ostatnich latach Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy prowadzą największy projekt deszczówkowy w Polsce. Spółka jest w gronie partnerów/patronów II Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej, który odbędzie się już w dniach 6–8 września 2023 r. w Krakowie oraz online. Wśród prelegentów jest prezes Stanisław Drzewiecki. Z kolei firma DHI Polska została Sponsorem Złotym wydarzenia.

Przeczytaj także: II Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej wspierają kluczowe instytucje i organizacje