Rozpoczyna się przebudowa systemu odwodnienia drogi ekspresowej S86 w Sosnowcu.
Droga ekspresowa S86. Fot. GDDKiA/Marek Prusak
Droga ekspresowa S86 ma 5,9 km długości, łączy Katowice (węzeł al. W. Roździeńskiego, ul. Murckowskiej i ul. Bagiennej) i Sosnowiec (węzeł Pogoń). Trasę zbudowano w latach 1978−1986, a na listę ekspresówek została wpisana w 2015 r. To droga o wysokim natężeniu ruchu.
Droga ekspresowa S86. Prace w Sosnowcu
Rozpoczynające się zadanie dotyczy przebudowy systemu odwodnienia drogi ekspresowej S86 w Sosnowcu. Poinformowano, że urządzenia z lat 70. XX w. są wyeksploatowane, do tego niektórych podzespołów już się nie produkuje, więc nie ma możliwości ich wymiany. Za niezadawalający uznano w szczególności stan budynku sterowni i hali pomp, stacji transformatorowej, zbiornika retencyjnego, piaskownika, kanalizacji deszczowej i wylotu do Brynicy.
Zaplanowano budowę nowych m.in.:
- przepompowni wód deszczowych i urządzeń oczyszczających
- zbiornika retencyjnego podziemnego
- stacji transformatorowej.
Zmodernizowany system odwodnienia będzie wyposażony m.in. w układ zdalnego sterowania.
Warta 10,9 mln zł inwestycja w Sosnowcu pozwoli zapewnić prawidłowe odwodnienie odcinkowi S86 o długości prawie 1,5 km. GDDKiA podała, że system musi być przygotowany na odprowadzanie z powierzchni odpowiadającej 18 boiskom piłkarskim ponad 1200 l wody w ciągu sekundy.
GDDKiA informuje, że w związku z pierwszymi pracami w Sosnowcu pojawią się utrudnienia w ruchu. Zamknięta zostanie łącznica relacji Katowice–Sosnowiec Centrum/ Milowice węzła Piłsudskiego/Baczyńskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Daimlera do węzła.
Droga ekspresowa S86. Prace w Katowicach
W ramach innego zadania przebudowany zostanie także system odwodnienia drogi ekspresowej S86 w rejonie węzła Agata w Katowicach. Głównym celem jest wyeliminowanie zastoisk wodnych pod estakadą, które paraliżują ruch. Roboty dotyczą 0,6 km trasy S86, a zlewnie drogi wraz z przyległymi terenami handlowymi mają 2,5 ha powierzchni. Ekspertyza wykazała, że pompownie wód deszczowych wraz z rurociągami tłocznymi i dolotowymi nie nadają się do dalszej eksploatacji (m.in. za mała wydajność i zły stan techniczny).
Będą nowe:
- przepompownia wód deszczowych wraz z zasilaniem
- urządzenia oczyszczające wody opadowe
- zbiornik retencyjny podziemny
- odcinki kanalizacji deszczowej i wpustów deszczowych.
Kontrakt z wykonawcą tych prac podpisano kilka dni temu. Te dwa zadania pozwolą m.in. wyeliminować powstawanie zastoisk wodnych.
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S86 będzie bezpieczniejsza. Jest umowa
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.