Budowa zbiornika retencyjnego Bzin w Skarżysku-Kamiennej (woj. świętokrzyskie) zwiększy bezpieczeństwo wodne regionu. Wody Polskie ogłosiły przetarg na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej i raportu oddziaływania na środowisko. Dokument będzie podstawą do dalszych prac prowadzących do realizacji obiektu.
Widok na czaszę projektowanego zbiornika w części cofkowej. Fot. Michał Oleś, Zarząd Zlewni w Radomiu, Wody Polskie
Zbiornik retencyjny Bzin znajdzie się w miejscu dawnego zalewu utworzonego przed 200 laty. Koncepcja odbudowy zbiornika pojawiła się na początku lat 70. XX w. Ogłoszony przetarg jest pierwszym krokiem do wprowadzenia idei w życie. Wykonawca ma zostać wybrany w ciągu miesiąca. Zakładany czas na prace wynosi 16 miesięcy.
Fot. Michał Oleś, Zarząd Zlewni w Radomiu, Wody Polskie
Do 2027 r. ma zostać opracowana dokumentacja techniczna z uzyskaniem decyzji administracyjnych. Roboty budowlane mają być prowadzone w latach 2027–2032. Powierzchnię zbiornika retencyjnego przewidziano na 100 ha. Powstaną przepławka i mała elektrownia wodna. Szacowany koszt inwestycji to 120 mln zł. Ostateczne parametry będą określone po przygotowaniu koncepcji, na etapie uzyskania decyzji środowiskowej.
Źródło: Wody Polskie
Podstawową funkcją budowli będzie retencja powodziowa w okresie wezbrań. Obiekt zmniejszy falę powodziową na rzece Kamiennej w Skarżysku-Kamiennej i na odcinku do zbiornika Brody. Woda będzie magazynowana i przeznaczana do celów gospodarczych, przeciwpożarowych i pokrycia niedoborów wody w rzece poniżej zbiornika podczas suszy. Wyrównane będą przepływy w czasie niżówek.
Przeczytaj także: Kotlina Kłodzka. Kolejny zbiornik gotowy. Będą cztery
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.