• Opracowywanie dokumentu poprzedzono dokładną analizą
  • Zamiast zwiększać przepustowość kanalizacji deszczowej, będzie powstawać tzw. zielono-niebieska infrastruktura
  • Posiadanie Strategii GWO umożliwi Wrocławowi ubieganie się o zewnętrzne dotacje

W komunikacie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) zwrócono uwagę, że Wrocław posiada najbardziej złożony układ hydrologiczny w Polsce (48 zlewni, rzek i cieków). Z tego powodu najważniejszym celem strategii jest wdrożenie rozwiązań zwiększających retencję wód deszczowych w miejscu ich opadu

Postanowiono, że zamiast przebudowywać kanalizację deszczową, będzie powstawać tzw. zielono-niebieska infrastruktura. Pierwszymi, pilotażowymi działaniami zostaną objęte trzy newralgiczne punkty: obszary przy Ługowinie, Kasinie oraz Brochówce, z których wody opadowe, powierzchniowe i podziemne spływają właśnie do tych trzech rzek. 


Retencja ma być sposobem nie tylko na wyeliminowanie możliwości powstawania podtopień, ale także na przeciwdziałanie m.in. suszom czy pojawianiu się tzw. miejskich wysp ciepła.

Opracowywanie dokumentu poprzedziliśmy dokładną analizą, wizjami terenowymi i wieloletnimi obserwacjami. Wsłuchiwaliśmy się także w głosy mieszkańców, którzy na co dzień obserwują, co dzieje się z deszczówką na ich osiedlach. Teraz, począwszy od zlewni rzeki Ługowiny, Kasiny i Brochówki, będziemy szukać rozwiązań dla miejsc, na których do tej pory występowały podtopienia, albo wręcz przeciwnie – obserwowaliśmy tam zjawisko suszy. Sporządzony harmonogram przewiduje działania rozwojowe do 2027 r. – powiedział Witold Ziomek, prezes MPWiK. 

Warto jednak przypomnieć, że jeszcze przed wprowadzeniem GWO Wrocław od 2019 r. zrealizował 213 projektów z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury. To np. ogród deszczowy na placu Orląt Lwowskich. Codziennością stało się już także projektowanie parkingów park&ride z nawierzchnią przepuszczalną. Posiadanie Strategii GWO umożliwi miastu ubieganie się o zewnętrzne dotacje.

Przeczytaj także: We Wrocławiu oddano do użytku cztery zbiorniki retencyjne