Na obszarach zurbanizowanych systemy kanalizacji deszczowej często nie są w stanie poradzić sobie z olbrzymimi masami wody, jakie napływają w krótkim czasie, co prowadzi do podtopień budynków, ulic i placów.
Sposobem na wyeliminowanie zagrożenia jest zagospodarowanie wody w miejscu jej opadu, a jedną z możliwości jest jej rozsączanie i oddanie do gruntu. Proces polega na tym, że deszczówka najpierw zbierana jest z dachów lub innych powierzchni utwardzonych, a następnie kierowana do specjalnych, zabudowanych w ziemi zbiorników rozsączających zbudowanych ze skrzynek. Warto zaznaczyć, że systemy rozsączające są jednym z elementów całego systemu do kompleksowego zagospodarowania wód opadowych, który może się składać z odwodnienia, podczyszczania (np. separatory), rozsączania i retencji. W ten sposób eliminuje się zagrożenie powodziowe oraz dba o niezakłócony obieg wody w przyrodzie.
Wiodącym producentem systemów kompleksowego zagospodarowania wód opadowych jest HAURATON. 29 listopada 2023 r. o godz. 11 podczas bezpłatnego webinarium ekspert Maciej Pawlak opowie o zagospodarowaniu wody deszczowej na przykładzie doboru zbiornika rozsączającego.
W trakcie prezentacji omówione zostaną poszczególne etapy projektowania zbiorników skrzynkowych:
• od oceny warunków gruntowo-wodnych,
• przez wybór odpowiedniego systemu na podstawie głębokości posadowienia czy spodziewanych obciążeń komunikacyjnych,
• aż po sposób wyznaczania wymiarów zbiornika.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się w serwisie akademia.inzynieria.com.
Przeczytaj także: Deszcz nie musi być groźny dla miast. Jedno rozwiązanie, wiele możliwości
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.