Woda jest bardzo cennym zasobem, ale nadmierne opady deszczu mogą także stanowić zagrożenie dla ludzi i infrastruktury. Na negatywne skutki coraz częściej pojawiających się ulew szczególnie narażone są gęsto zabetonowane miasta, ponieważ woda, jeżeli nie ma w co wsiąknąć lub nie może w sposób skoordynowany odpłynąć, powoduje podtopienia budynków, prowadzi do osuwania się gruntu, niszczy ulice i place.
Chociaż największe polskie miasta posiadają wielkogabarytowe kanały, to zdarza się, że w trakcie opadów nawalnych są one niewystarczające. Dzieje się tak dlatego, że w przeszłości budowano głównie kolektory ogólnospławne, którymi spływa nie tylko deszczówka, ale także ścieki bytowe, i to właśnie takie rurociągi wciąż stanowią dużą część infrastruktury. Projektując wiele lat temu kanały zakładano wprawdzie, że liczba mieszkańców miast będzie się zwiększać, jednak nie brano pod uwagę, że człowiek swoimi działaniami doprowadzi nie tylko do olbrzymiego wzrostu powierzchni utwardzonych, nieprzepuszczalnych, ale wpłynie także na zmianę struktury opadów. A jeśli systemy odprowadzania wody nie są wystarczająco wydajne lub są przeciążone, prowadzi to do lokalnych powodzi, przede wszystkim na obszarach o dużym zagęszczeniu zabudowy.
Należy pamiętać, że woda opadowa, która spływa z utwardzonych powierzchni, może zawierać zanieczyszczenia: oleje, substancje chemiczne, metale ciężkie, tym samym stanowi zagrożenie dla jakości wód i ekosystemów. Jednak nawet przy założeniu, że miejskie kanały przyjmą każdą ilość deszczówki i jednocześnie poradzi sobie z nią oczyszczalnia, to brak wsiąkania wody opadowej w utwardzone podłoże może prowadzić do obniżenia poziomu wód gruntowych, co z kolei wpływa na dostępność wody dla ekosystemów oraz wpływa negatywnie na jakość gleby.
Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie jednym z najważniejszych aspektów pracy miejskich planistów stało się zarządzanie wodami opadowymi. To zagadnienie wymaga współpracy z doświadczonymi i kompetentnymi ekspertami. Ogromne doświadczenie na rynkach zagranicznych w zakresie rozsączania i retencji wody deszczowej posiada firma REHAU, która połączyła swoją wiedzę i technologię z marką HAURATON. Obecnie połączenie systemów firmy HAURATON, która od niemal 30 lat wprowadza i rozwija w Polsce technologię do kompleksowego zagospodarowania wody deszczowej, zaowocowało wprowadzeniem skutecznych rozwiązań rozsączająco retencyjnych RAUSIKKO. Umożliwienie zabudowy podziemnych zbiorników o lekkiej konstrukcji przynosi korzyści na wielu płaszczyznach. Powstające nowe inwestycje są aktualnie projektowane z wykorzystaniem niezawodnych systemów, które będą skuteczniej radziły sobie z nadmiarem wody w czasie silnych opadów i odciążą sieci kanalizacyjne. W mieście zminimalizowane zostanie ryzyko podtopień i tym samym wzrośnie bezpieczeństwo mieszkańców.
Skrzynkowe systemy RAUSIKKO służą do rozprowadzania, rozsączania wody, posiadając jednocześnie funkcję sedymentacyjną, inspekcyjną i płuczącą na najwyższym poziomie. Na tym jednak nie koniec, ponieważ w sposób modułowy buduje się z nich także podziemne zbiorniki retencyjne nawet o najbardziej skomplikowanej geometrii, co sprawia, że niepotrzebne stają się szalunki czy zbrojenia. To ważne, ponieważ dzięki ich zastosowaniu powierzchnię terenu można przeznaczyć np. na miejsca postojowe.
Skrzynkowy system rozsączający
HAURATON proponuje m.in. skrzynki RAUSIKKO SX. Rozwiązanie umożliwia budowę podziemnych systemów rozsączających nawet tam, gdzie przestrzeń i możliwości montażu są ograniczone, jak np. w zatłoczonych, zakorkowanych i mocno zabudowanych centrach miast. Skrzynki na potrzeby transportu i rozładunku układa się „jedna na drugiej”, a podwójna paleta może pomieścić elementy o pojemności ponad 14 m3 wody deszczowej. To sprawia, że na placu budowy potrzeba aż o 75% mniej miejsca na ich składowanie niż w przypadku innych technologii. Dodatkowo, jak policzono, jednym autem ciężarowym można dostarczyć skrzynki o łącznej pojemności 345 m3. W przypadku konkurencyjnych rozwiązań do przewozu elementów o takiej samej pojemności potrzeba aż czterech ciężarówek, co powoduje niepotrzebne zużycie paliwa i emisję gazów cieplarnianych.
Skrzynki RAUSIKKO SX w większy system układa się dzięki zintegrowanym zaczepom, co eliminuje konieczność stosowania dodatkowych złączy. Pojedynczy element waży mniej niż 10 kg, dlatego montaż może prowadzić nawet jedna osoba bez konieczność wynajmowania dźwigu i operatora. Specjalne niebieskie kanały nie tylko rozprowadzają wodę po systemie, ale także posiadają funkcję sedymentacyjną, inspekcyjną i płuczącą. Dzięki temu zanieczyszczenia, brud i osad w łatwy sposób usuwane są poprzez płukanie pod wysokim ciśnieniem. Rozwiązanie z powodzeniem sprawdzi się nawet wtedy, gdy po powierzchni będą poruszać się pojazdy ciężarowe o masie całkowitej do 60 ton.
Wolną przestrzeń należy wykorzystywać mądrze. Buduj podziemne zbiorniki
Z uwagi na coraz mniej wolnych przestrzeni w miastach przy jednoczesnym wzroście liczby samochodów, wyzwaniem stało się znalezienie przestrzeni na miejsca postojowe czy parkingi. Z tego powodu odchodzi się od klasycznych, otwartych zbiorników retencyjnych na rzecz podziemnych, które także pozwalają na gromadzenie wody i późniejsze jej wykorzystanie, ale jednocześnie nie zajmują miejsca na powierzchni.
W ramach wykorzystania skrzynek RAUSIKKO do budowy podziemnego systemu retencji wody deszczowej pokrywa się je folią PEHD lub płytami z HDPE. Zgrzewanie folii uszczelniających wymaga jednak specjalistycznej wiedzy i sprzętu. Dlatego HAURATON współpracuje z autoryzowanymi partnerami, którzy posiadają wysokie kwalifikacje i sprzęt do wykonania szczelnych zbiorników retencyjnych na placu budowy. Jednocześnie istnieje także możliwość dostarczenia na plac budowy zbiornika gotowego do montażu.
Weź udział w bezpłatnym webinarium
Zrównoważone podejście do zagospodarowania wód opadowych jest wymogiem naszych czasów. Miasta zaczęły inwestować w infrastrukturę, która umożliwia efektywne zarządzanie deszczówką, ale optymalne dostosowanie się do wyzwań możliwe jest tylko dzięki współpracy z doświadczonymi partnerami, którzy – jak HAURATON – oferują wsparcie na wszystkich etapach projektu.
Jakie dokładnie są typy skrzynek RASUIKKO oraz inne kluczowe elementy systemów? Co sprawia, że wytrzymują największe obciążenia? Co zapewnia szczelność zbiorników i jak się ją uzyskuje? Jakie jeszcze inne produkty oferuje HAURATON? Gdzie już zastosowano rozwiązania? Tego wszystkiego dowiecie się Państwo biorąc udział w bezpłatnym webinarium, które 29 listopada 2023 r. odbędzie się na akademia.inzynieria.com.
Przeczytaj także: Webinarium. Zagospodarowanie wody deszczowej na przykładzie doboru zbiornika rozsączającego
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.