Partnerzy portalu

Gospodarowanie wodami opadowymi – jak dobrać zbiornik rozsączający?

Opublikowano: 01-12-2023 Źródło: inzynieria.com

W środę (29 listopada 2023 r.) odbyło się bezpłatne webinarium „Zagospodarowanie wody deszczowej na przykładzie doboru zbiornika rozsączającego”.


Zbiorniki rozsączające firmy Hauraton. Fot. Hauraton Zbiorniki rozsączające firmy Hauraton. Fot. Hauraton

Wydarzenie było transmitowane za pośrednictwem serwisu akademia.inzynieria.com, webinar prowadził Maciej Pawlak, ekspert z firmy HAURATON Polska.

Na obszarach zabudowanych, z powierzchniami utwardzonymi, sieci kanalizacji deszczowej nie są w stanie przyjąć ogromnych ilości deszczówki podczas gwałtownych ulew. Jednym ze sposobów eliminacji tego zagrożenia jest zastosowanie zbiorników rozsączających i oddających wody opadowe do gruntu.

Deszczówka z dachów lub innych powierzchni utwardzonych jest zbierana i kierowana do zabudowanych w gruncie zestawów skrzynkowych zbiorników rozsączających. Stanowią jeden z elementów systemu do kompleksowego zagospodarowania wód opadowych, który może się składać z odwodnienia, podczyszczania (np. separatory), rozsączania i retencji.

Fot. Hauraton Fot. Hauraton

Dobór zbiornika rozsączającego

Podczas prezentacji ekspert omówił, w jaki sposób dobierać takie zbiorniki, począwszy od oceny warunków gruntowo-wodnych, przez wybór odpowiedniego systemu na podstawie głębokości posadowienia czy spodziewanych obciążeń komunikacyjnych, po sposób wyznaczania wymiarów zbiornika.

Jak podkreślił Maciej Pawlak, ze względu na przeciążenie sieci kanalizacji deszczowej i odbiorników naturalnych podczas powodzi błyskawicznych i podtopień, temat zastosowania zbiorników rozsączających staje się ważny w kontekście gospodarowania wodami opadowymi.

Przed doborem takiego obiektu trzeba sprawdzić, czy warunki gruntowe umożliwiają filtrację do gruntu (przyjmuje się pionowy współczynnik filtracji), jakiej wielkości odpływów należy się spodziewać, jaka jest powierzchnia zlewni i jej wpływ. Należy też sprawdzić kwestie głębokości warstw filtracyjnych i naziom.

Skrzynkowe zbiorniki rozsączające RAUSIKKO sprawdzają się w gruntach niespoistych przepuszczalnych, przy poziomie wody gruntowej minimum 1 m poniżej dna obiektu. Naziom nad zbiornikiem powinien być większy od głębokości przemarzania gruntu. W przypadku, gdy górna warstwa jest nieprzepuszczalna, ale poniżej panują odpowiednie warunki, można dokonać wymiany gruntu. Zależy to jednak od rodzaju i głębokości gruntów nieprzepuszczalnych.

Fot. Hauraton Fot. Hauraton

By dobrać wielkość instalacji skrzynkowych zbiorników rozsączających, trzeba przyjąć odpowiednie poziomy opadów. Można je analizować na podstawie deszczów punktowych, ale warto skorzystać z zestawień natężeń deszczów, takich jak np. PANDa (Polski Atlas Natężeń Deszczów), czy model IMGW i kierować się najgorszymi możliwymi scenariuszami.

Długość zbiornika dobiera się na podstawie m.in. oceny natężenia deszczów i analizy poziomu odpływu oraz wypływu, a także szerokości i wysokości zbiornika, czasu trwania deszczu czy współczynnika filtracji gruntu.

Należy też sprawdzić lokalizację, czyli jakie są obciążenia na powierzchni, jaka jest głębokość posadowienia i naziom. W terenach zielonych sprawdzą się skrzynki lżejsze, natomiast pod np. zatłoczonymi drogami - bardziej wytrzymałe. Ze skrzynkowych zbiorników rozsączających RAUSIKKO można tworzyć zestawy (kolumnowo: jeden na drugim lub na zakładkę) do głębokości podstawy od 4 do 6 m, na wysokość do 2,7 m. Zbiorniki rozsączające projektowane są zgodnie z niemieckimi wytycznymi DWA-A 138E (polskich nie ma).

Fot. Hauraton Fot. Hauraton

Montaż i zastosowania skrzynek rozsączających RAUSIKKO

Pojemność zbiornika budują skrzynki RAUSIKKO SX. Możliwości równomiernego rozprowadzenia wody na całej długości, inspekcji, czyszczenia i sedymentacji zapewniają skrzynki RAUSIKKO SC. Kanały dystrybucyjne rozprowadzają wodę na całej długości. Wykonane z polipropylenu skrzynki mają wieloletnią żywotność. System RAUSIKKO SX składa się z elementu bazowego skrzynki, a także ścianek bocznych zamykających zbiornik po obwodzie.Elementy bazowe skrzynki RAUSIKKO SX, wraz z dodatkową pokrywą zamykającą element od góry, tworzą skrzynkę połówkową (typ 8.3) o wymiarach 80 x 80 cm i wysokości 36 cm. Dwa elementy bazowe skrzynki RAUSIKKO SX połączone ze sobą (jeden od spodu, drugi od góry), tworzą skrzynkę typ 8.6 o wymiarach 80 x 80 cm i wysokości 66 cm..

Konstrukcja skrzynek SX ułatwia ich transport (zajmują mało miejsca). Nadają się do instalacji przy terenach gęsto zabudowanych, zajmują na placu budowy niewiele miejsca. Dzięki temu oraz szybkiemu montażowi koszty inwestycji są niższe.

Skrzynkowe zbiorniki rozsączające RAUSIKKO mają bardzo szeroki zakres zastosowania. Są zabudowywane zarówno przy domach jednorodzinnych, jak i na dużych inwestycjach, np. drogowych czy lotniskowych. Zbiorniki mogą być uzupełnione o w separatory cieczy lekkich, dzięki sedymentacji rozprowadzają czystą wodę. System RAUSIKKO może być również wykorzystany do budowy szczelnego zbiornika retencyjnego. W tym przypadku uszczelnia się je geomembraną z HDPE i geowłókniną. Studzienki C3 dają dostęp do zbiorników, umożliwiają prowadzenie inspekcji i czyszczenie. Studzienkę można wyposażyć w dodatkowy osadnik montowany od spodu, który umożliwia gromadzenie osadów i zanieczyszczeń.

Ograniczeniem dla stosowania zbiorników skrzynkowych RAUSIKKO są miejsca z substancjami niebezpiecznymi, z którymi nie poradzi sobie separator. Także w trudnych warunkach gruntowych i przy wysokim poziomie wód gruntowych lepiej sprawdzają się zbiorniki żelbetowe.

Firma HAURATON Polska oferuje też wsparcie projektowe, od analiz gruntu, poprzez rysunki techniczne, po pomoc w ustaleniu specyfikacji technicznych, a także merytoryczne na etapie instalacji.

Więcej szczegółów można poznać, oglądając nagranie webinarium na platformie Akademia Inżynieria.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia