16 basenów olimpijskich – tyle wody pomieści największa inwestycja Wodociągów Warszawskich – Kolektor Wiślany, który powstaje wzdłuż Wisłostrady. Budowę rozpoczęto pod koniec 2020 r., teraz trwa montaż instalacji technologicznych, budowa pompowni i komór przyłączeniowych.
Kolektor Wiślany. Fot. UM Warszawa
Kolektor wiślany ma być odpowiedzią stolicy na zagrożenia płynące ze zmian klimatu. Nawalne deszcze powodujące w miastach powodzie błyskawiczne i podtopienia stały się problemem także w Warszawie. Bezwykopowa budowa kolektora tranzytowo-retencyjnego ma za zadanie wyeliminować to zagrożenie i uchronić lewobrzeżną część miasta przed zalewaniem ulic i budynków.
Koniec z podtopieniami i zanieczyszczaniem Wisły
Zadaniem kolektora Wiślanego jest magazynowanie nadmiaru wód opadowych i roztopowych, które następnie zostaną nim bezpiecznie skierowane do oczyszczalni ścieków. Dzięki takiemu rozwiązaniu eliminuje się także problem tzw. przelewów burzowych, czyli bezpośrednich zrzutów nieoczyszczonej wody opadowej zmieszanej ze ściekami bezpośrednio do Wisły. Wody opadowe są cennym zasobem, który można i należy zbierać i wykorzystywać ponownie.
Kolektor Wiślany. Fot. UM Warszawa
W stolicy mamy wielką sieć kanalizacyjną, która liczy ponad 4400 km. Oczyszczalnie przyjmują i oczyszczają ponad pół miliona metrów sześciennych ścieków. Jednak w przypadku deszczy nawalnych nawet ta sieć nie jest w stanie wszystkiego złapać. Dlatego tak ważne jest budowanie zbiorników retencyjnych i wyłapywanie opadów – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy
Kiedy zakończenie budowy?
Kolektor wiślany ma ponad 9 km długości i pojemność ok. 50 tys. m3. Jego średnica wewnętrzna to 3,2 m.
Z prawie 800 mln zł, które inwestujemy w ten kolektor, część to środki pochodzące z UE. Jednak cały nasz plan dla retencji ścieków i wód opadowych to są miliardy złotych – podkreśla Renata Tomusiak, prezes zarządu Wodociągów Warszawskich.
Kolektor Wiślany. Fot. UM Warszawa
Ukończenie całej inwestycji planowane jest na przełomie I i II połowy 2024 r.
Warszawa kolektorami stoi
Kolektor Wiślany to nie jedyna wielka inwestycja retencyjna Wodociągów Warszawskich. Na równie zaawansowanych etapach są budowy kolektora Lindego Bis oraz kolektora Mokotowskiego Bis. Dzięki nim oraz zbiornikowi retencyjnemu na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka” – retencyjne możliwości stołecznej sieci kanalizacyjnej wyniosą około 140 tys. m3.
Przeczytaj także: Wszystko o budowie odcinka kolektora Wiślanego
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.