• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wszystko o budowie odcinka kolektora Wiślanego

Opublikowano: 28-06-2023 Źródło: inzynieria.com

W Warszawie powstaje olbrzymi kanalizacyjny układ tranzytowo-retencyjny. Jednym z jego najważniejszych elementów będzie kolektor Wiślany o łącznej długości 9,5 km. W dniach 16–17 maja 2023 r. zorganizowano dni otwarte dotyczące budowy tego rurociągu.


Fot. Quality Studio dla inzynieria.com Fot. Quality Studio dla inzynieria.com

Kanał postanowiono zbudować w podziale na trzy etapy, wykorzystując metodę mikrotunelowania. Inwestor, czyli Wodociągi Warszawskie, a także firmy Budimex (generalny wykonawca), Sanimet (wykonawca mikrotunelowania) oraz HABA-Beton (dostawca rur) zaprosiły na dni otwarte inwestycji, w trakcie których omawiano budowę środkowego odcinka kolektora Wiślanego o długości 5,5 km.

Zainteresowane osoby mogły na żywo zobaczyć, jak prowadzi się drążenie przy użyciu mikrotunelowania, a także z pierwszej ręki dowiedzieć się, jakie są korzyści z zastosowania żelbetowych rur przeciskowych z wewnętrzną okładziną PEHD (ich średnica zewnętrzna to 3800 mm, a wewnętrzna 3200 mm).

Budowa odcinka kolektora Wiślanego to wielkie wyzwanie nie tylko w zakresie samego drążenia, ale także w kontekście dostawy do Warszawy wielkich rur. Warto wspomnieć, że do stolicy, z zakładu HABA-Beton w Olszowie, położonego 350 km od stolicy, musiano przewieźć niemal 1800 sztuk o długości 3 m i masie 24 ton każda. Rury, do produkcji których zużyto łącznie około 18 tys. m3 betonu i ponad 2 tys. ton stali, transportowano specjalistycznymi ciągnikami z naczepami.

Warszawa. Budowa kolektora Wiślanego – fotorelacja z dnia otwartego. ZOBACZ ZDJĘCIA

Fot. Quality Studio dla inzynieria.com Fot. Quality Studio dla inzynieria.com

 

Inwestycja wiąże się z wieloma ciekawymi zagadnieniami. Nic więc dziwnego, że dzień otwarty cieszył się dużym zainteresowaniem, a pytań od uczestników nie brakowało. Organizatorzy mają nadzieję, że pozyskane informacje ułatwią im podejmowanie decyzji, kiedy sami będą przygotowywać się do budowy lub modernizacji podziemnych systemów.

Przeczytaj także: Rury na miarę i każde wyzwanie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.