Zakończyła się dwutygodniowa wizyta przedstawicieli Banku Światowego w Polsce. Dotyczyła przygotowania potencjalnego nowego projektu w gospodarce wodnej, którego implementacja planowana jest na 2026 r.
Fot. PeterG/Adobe Stock
Przedstawiciele Banku Światowego odwiedzili szereg miast, w tym spotykając się z dyrekcjami oddziałów Wód Polskich we Wrocławiu, Gliwicach, Krakowie, Rzeszowie, Lublinie, Warszawie, Białymstoku oraz władzami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Rozmawiano także z reprezentantami resortów infrastruktury, spraw wewnętrznych oraz finansów.
Na koniec, w stolicy, odbyło się spotkanie podsumowujące wizytę, któremu przewodniczyła prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska, a Bank Światowy reprezentowali Mahwash Wasiq oraz Ohn Myint, eksperci z zakresu hydrologii oraz zarządzania wielkoskalowymi projektami.
Wstępnie założono, że w ramach wspomnianego projektu Polska mogłaby otrzymać z Banku Światowego środki na realizację kilkunastu znaczących inwestycji, z zakresu przeciwdziałania powstawaniu powodzi i suszy oraz paludikultury (inna nazwa to rolnictwo bagienne), a także błękitno-zielonej infrastruktury. Celem będzie ochrona ludności i gospodarki kraju, w tym rolnictwa, przed skutkami ewentualnych klęsk żywiołowych. W planie jest także monitoring jakości wód w polskich rzekach.
Przeczytaj także: Wody Polskie. Wyremontowano osiem zapór przeciwrumowiskowych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.