Od czerwonej cegły do nowoczesnych technologii

Historia Wodociągów Miasta Krakowa sięga ponad 120 lat wstecz, rozpoczynając się na Bielanach, które dawniej były wsią, a obecnie są integralną częścią miasta. Prace przy wznoszeniu zabudowań wodociągów rozpoczęto w 1897 r. i wykorzystano do tego charakterystyczną, czerwoną cegłę. Jednak pierwszy zakład uzdatniania wody uruchomiono tam 14 lutego 1901 roku. Budynki i urządzenia techniczne umiejscowiono u podnóża Srebrnej Góry, znanej z eremu kamedułów wzniesionego w latach 1604–1609, usytuowanej na terenie Lasu Wolskiego, nazywanego zielonymi płucami Krakowa.

Przez pierwsze 50 lat funkcjonowania Zakład Uzdatniania Wody na Bielanach był głównym źródłem zaopatrzenia miasta, a obecnie stanowi jedno z czterech głównych ujęć wody dla Krakowa. Od 1901 roku zakład nieprzerwanie dostarcza miastu wodę (początkowo z Wisły, obecnie z Sanki) i wspiera sieć wodociągową w razie potrzeby czasowego wyłączenia pozostałych ujęć.

Wodociągi Miasta Krakowa podkreślają, że ZUW Bielany jest żywym świadectwem dawnych osiągnięć technicznych oraz ewolucji, jaką przeszły przez miniony wiek. To właśnie w tym miejscu, bogatym w historię, odbędą się obrady Kongresu.


Uroczysta gala rozdania TYTANÓW 2024 

Ważnym elementem wydarzenia będzie gala, podczas której zostaną przyznane TYTANY - branżowe nagrody. Uroczystość odbędzie się w Zamku w Przegorzałach - stylizowanym na nadreńskie zamki, wybudowanym przez Niemców w okresie II wojny światowej, budynku. Do jego zaprojektowania został zmuszony wybitny polski architekt, prof. Adolf Szyszko-Bohusz. Ze wzgórza rozpościera się piękny widok na Wisłę, południowo-zachodnią część Krakowa oraz Beskidy z Babią Górą. Przy sprzyjającej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry. Wzgórze Zamkowe znajduje się zaledwie 5 km od zabytkowego centrum Krakowa i jest jednocześnie położone blisko autostradowej obwodnicy miasta.

III Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej

Warto podkreślić, że Kongres odbędzie się także w formule hybrydowej, co oznacza, że można wziąć w nim udział nie tylko zjawiając się na miejscu, ale także online za pośrednictwem platformy akademia.inzynieria.com
Zapraszamy do REJESTRACJI przez STRONĘ KONGRESU.