W tym roku na mapie Polski pojawi się 396 km nowych dróg, za których budowę odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. To trzykrotnie więcej niż w 2016 r.
Ile kilometrów nowych dróg pojawi się w 2017 r.? Fot. shutterstock.com
Spośród odcinków dróg, które zostaną otwarte w tym roku, zdecydowaną większość stanowić będą trasy ekspresowe (85%). Reszta to obwodnice miast. Nowe odcinki autostradowe pojawią się dopiero za dwa lata.
Nowe odcinki dróg ekspresowych do otwarcia w 2017 r.
Na ekspresowej trasie S7 otwartych zostanie około 120 km dróg. Wśród nich znajdą się dwa odcinki koło Nidzicy i Ostródy. Kierowcy będą mogli też pojechać nowymi fragmentami tras znajdującymi się koło Szydłowca na trasie Warszawa–Kraków oraz pomiędzy obwodnicą Kielc a granicą woj. świętokrzyskiego i małopolskiego.
Latem szybciej będzie można też przejechać S8 z Warszawy do Białegostoku, dzięki otwarciu obwodnicy Marek. Nowe odcinki mają też być otwarte koło Zambrowa i Mężenina. Łącznie na ekspresowej ósemce zyskamy około 45 km nowych dróg.
Z kolei w kierunku Poznania drogowcy udostępnią około 50 km drogi S5. Przed końcem roku mają być gotowe dwa odcinki prowadzące do stolicy Wielkopolski. Planowane jest też otwarcie połączenia między autostradą A2 a Wronczynem. W pierwszej połowie roku ma być gotowa 20-kilometrowa obwodnica Gniezna.
Na trasach S3 i S19 dobudowywane są drugie jezdnie, które powstają pomiędzy Gorzowem i Zieloną Górą w ciągu S3 oraz w rejonie Rzeszowa w ciągu S19.
A co z przetargami w 2017?
GDDKiA zapowiada, że w najbliższym czasie wystartują nowe przetargi. Na początku wyłonieni zostaną wykonawcy odcinka S61, tj. tzw. trasy Via Baltica na długości 55 km między Ostrowią Mazowiecką a Szczuczynem. Koszt realizacji tego zadania, podzielonego na sześć osobnych kontraktów, oszacowano na około 3,6 mld zł. Jedna z umów (na budowę obwodnicy Suwałk), została już podpisana. Przetarg na pozostałe odcinki trwa.
Wykonawcy czekają również na postępowania dot. budowy autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową. Ponad 80-kilometrowa trasa betonowa, powstanie w pięciu odcinkach i zostanie poprowadzona w części śladem tzw. „gierkówki”.
Nie wiadomo, czy pozyskane zostanie finansowanie na budowę ekspresowej S3 z Bolkowa do granicy z Czechami. Koszt tej inwestycji to nawet ponad 3 mld zł.
Na ogłoszenie czeka też m.in. przetarg na odcinek S1 na Śląsku. Poszukiwany będzie również wykonawca koncepcji programowej dla S19 od Rzeszowa do granicy ze Słowacją w Barwinku – chodzi o odcinek trasy zwanej Via Carpatia.
Dlaczego w przetargach panuje zastój?
Zgodnie z nowelizacją prawa zamówień publicznych konieczne jest, aby w dużych przetargach cena stanowiła maksymalnie 60% wagi przy ocenie ofert. Nad ustaleniem nowych kryteriów w ostatnim czasie pracował m.in. resort infrastruktury z powołaną do tego celu radą ekspertów. Wyniki ustaleń mają być znane w najbliższych dniach. Ponadto w ocenie ofert mają być też brane pod uwagę inne kryteria, jak np. zatrudnianie przez wykonawców pracowników w oparciu o umowę o pracę.
Obecnie w Polsce istnieje ponad 3160 km dróg szybkiego ruchu, z czego ponad 1600 km stanowią trasy autostradowe. Pozostałe to drogi ekspresowe.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.