2017 r. obfituje w Polsce w przetargi na autobusy elektryczne. Tylko w ciągu kilku ostatnich miesięcy firma Solaris Bus&Coach podpisała nowe kontrakty na dostawy autobusów elektrycznych dla: Chodzieży, Ostrowa Wielkopolskiego, Sosnowca i Wrześni - podaje przedsiębiorstwo.
Polska stawia na e-transport publiczny. Fot. Solaris
Polscy przewoźnicy miejscy już od kilku lat inwestują w pojazdy transportu publicznego z alternatywnymi rodzajami napędów, które z powodzeniem zastępują tradycyjne silniki spalinowe. Jest to trend, który na dużą skalę obserwujemy w wielu europejskich i światowych aglomeracjach, a od 2016 r. jest on coraz bardziej zauważalny także w Polsce.
Pierwszymi w pełni bateryjnymi autobusami marki Solaris mogły pochwalić się: Ostrołęka, Inowrocław oraz Jaworzno, gdzie te bezemisyjne pojazdy kursują od 2015 r. Do grona miast, w których jeżdżą elektryczne autobusy polskiej produkcji, zalicza się także Kraków, gdzie od 2016 r. jeździ pięć bateryjnych Urbino. Pozytywne doświadczenia z eksploatacji tych innowacyjnych pojazdów skłoniły zarządy spółek miejskiej komunikacji w Krakowie i Jaworznie do zwiększenia floty. Jeszcze w tym roku do Krakowa zostanie dostarczonych kolejnych 20, a do Jaworzna 22 autobusy elektryczne marki Solaris.
Wspominając o autobusach elektrycznych, nie można zapomnieć o Warszawie, po ulicach której już od dwóch lat jeździ 10 bateryjnych Solarisów. W ostatnich dniach po raz kolejny oferta Solarisa została wybrana jako najkorzystniejsza i tym samym MZA Warszawa powiększy swoją flotę na początku 2018 r. o kolejnych 10 w pełni bezemisyjnych autobusów elektrycznych.
W komunikację miejską opartą na autobusach elektrycznych inwestują także mniejsze ośrodki. Miejski Zakład Komunikacji Chodzież i gmina Września zdecydowały się na model pojazdu Solarisa Urbino 8,9 LE electric. Oba miasta zakupiły po jednym egzemplarzu, by móc testować najnowocześniejszą technologię i najprawdopodobniej w przyszłości zdecydować się na kolejne autobusy bateryjne.
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej z Sosnowca podpisało umowę na dostarczenie trzech nowych Solarisów Urbino 12 electric, a Miejski Zakład Komunikacji z Ostrowa Wielkopolskiego czterech tego typu pojazdów.
Tegoroczne dostawy łącznie 42 autobusów elektrycznych dla Jaworzna i Krakowa oraz podpisanie kontraktów na dostawy 9 autobusów bateryjnych dla: Chodzieży, Ostrowa Wielkopolskiego, Sosnowca i Wrześni są kolejnym dowodem na to, że nowa era transportu publicznego w Polsce zaczyna nabierać tempa.
Solaris Bus&Coach produkuje autobusy bateryjne od 2011 r. Dziś, oprócz Polski, jeżdżą one w kilkudziesięciu miastach w takich państwach, jak: Austria, Finlandia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Szwecja, Norwegia. W 2016 r. nowy Solaris Urbino 12 electric został wybrany najlepszym autobusem miejskim w Europie i otrzymał tytuł „Bus of The Year 2017”.
Przeczytaj także: które samorządy wybiorą pojazdy elektryczne?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.