Dobiegła końca renowacja kanału burzowego w ul. Krasińskiego na warszawskim Żoliborzu. Z wykorzystaniem technologii SPR (rura spiralnie zwijana) renowacji poddano kanał o długości 1162 m. Zadanie zrealizowało konsorcjum firm BLEJKAN S.A. (lider) i RTi Poland sp. z o.o. (partner). Każdy z konsorcjantów był odpowiedzialny za wykonanie części prac, obejmujących odpowiednio odcinki o długościach 590 i 571 m.
Warszawa: renowacja kanału burzowego w ul. Krasińskiego w technologii SPR. Fot. Quality Studio
Na czym polega metoda SPR?
Metoda renowacji z wykorzystaniem rury spiralnie zwijanej (SPR) została opracowana w Australii w 1984 r. W Polsce, a równocześnie w Europie, po raz pierwszy zastosowano ją w Szczecinie, gdzie w latach 2005–2008 prowadzono modernizację kanalizacji na łącznej długości wynoszącej 48 km. Właśnie w ramach tamtej inwestycji pracownicy firmy BLEJKAN brali udział w jej wdrażaniu na polskim rynku.
Metoda renowacji SPR polega na formowaniu nowej rury z wzmocnionej taśmy PVC (charakteryzującej się wysoką sztywnością) za pomocą ruchomej maszyny nawijającej, umieszczonej w kanale. Taśma, z której powstaje rura, łączona jest za pomocą mechanizmu zatrzaskowego znajdującego się na jej krawędziach. Po ułożeniu odcinka rury przestrzeń pierścieniowa między nową wykładziną a naprawianym kanałem wypełniana jest iniektem cementowym o wysokiej wytrzymałości (wynoszącej minimum 60 MPa).
Warszawa: zastosowanie metody SPR. Fot. Quality Studio
Dlaczego do renowacji kanału w ul. Krasińskiego zastosowano metodę SPR?
W Warszawie renowacji poddano kanał burzowy o kształcie gruszkowym i wymiarach 2000/2700 mm, który do wysokości 1,22 m ponad kinetę wykonany był z betonu, a powyżej – z cegły. W trakcie inspekcji kanału wykryto korozję betonu oraz murszenie cegieł. Ponadto stwierdzono nacieki soli wapnia na ścianach i lokalne zarysowania konstrukcji w pachwinach. W efekcie postępującego zniszczenia przewodu występowała infiltracja wód gruntowych.
Renowacja kanału w Warszawie. Fot. Quality Studio
Zastosowanie metody SPR akurat w przypadku tego przewodu było najbardziej odpowiednie dlatego, że wzdłuż jednej części kolektora teren jest mocno zurbanizowany, a wzdłuż drugiej przebiega nowo wybudowana droga. Technologia rur spiralnie zwijanych nie wymaga żadnych wykopów – renowacja odbywa się poprzez istniejące studnie – tłumaczy Kryspin Kobyliński z firmy BLEJKAN.
Długość kanału przeznaczonego do modernizacji w ul. Krasińskiego wynosiła 1162 m, jednak, ze względów technologicznych oraz zminimalizowania utrudnień dla mieszkańców, podzielono go na liczące po około 80 m długości sekcje, których łącznie wydzielono 14. W przypadku metody SPR długość odcinków zależy przede wszystkim od iniekcji wolnych przestrzeni między nowym przewodem a starym kanałem. Ze względu na płynność masy iniekcyjnej idealnymi odcinkami są te o długości do 100 m – wyjaśnia Kryspin Kobyliński.
Mniejszy przekrój kanału, ale lepsza przepustowość i hydraulika przepływu
Prace renowacyjne na warszawskim Żoliborzu prowadzono w systemie dwuzmianowym. W szczytowym momencie zaangażowanych było około 55 pracowników fizycznych i sześć osób z nadzoru. Co ważne, zastosowana bezwykopowa metoda spowodowała, że roboty nie były uciążliwe dla mieszkańców i nie wpływały na ograniczenia w ruchu w okolicy placu budowy m.in. dlatego, że dostęp do kanału umożliwiały studzienki, a zatem nie było konieczności wykonywania wykopów. Sprzęt, jaki zmobilizowano do tych prac, to przede wszystkim maszyny do nawijania profilu w kanale, urządzenia do wykonywania iniekcji oraz myjki ciśnieniowe.
Kanał burzowy w ul. Krasińskiego – renowacja. Fot. Quality Studio
W rezultacie przeprowadzonej modernizacji nieco zmniejszyły się wymiary kanału burzowego – przed renowacją był to przewód o wymiarach 2000/2700 mm, obecnie ma przekrój 1780/2484 mm. Niemniej jednak cele zadania zostały osiągnięte – konstrukcja jest wzmocniona i doszczelniona, a hydraulika przepływu znacznie się poprawiła.
Kontrakt o wartości niemalże 27 mln zł został zrealizowany na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. Umowa w tej sprawie była zawarta 11 lipca 2017 r., a termin zakończenia prac wyznaczono na 4 września 2018 r. Prace renowacyjne toczyły się w okresie od stycznia do sierpnia br.
BLEJKAN S.A. to lider polskiego rynku renowacyjnego. Specjalizuje się w modernizacji przewodów kanalizacyjnych, wodociągowych, ciśnieniowych, technologicznych i gazowych. Stosuje niemal wszystkie renowacyjne technologie bezwykopowe dostępne na świecie. Angażuje się również w projekty dotyczące budowy przewodów podziemnych. Spółka realizuje zadania zarówno w Polsce, jak i za granicą. W ostatnim czasie do Grupy BLEJKAN dołączyła m.in. firma Mazur sp. z o.o. ze Świecia czy niemiecka spółka AKWA Sanierungstechnik GmbH (obecnie: BLEJKAN GmbH). BLEJKAN posiada także pakiet udziałów Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych „ABIKORP” sp. z o.o., specjalizującego się w technologii mikrotunelowania.
Przeczytaj także: Kolejne kontrakty firmy BLEJKAN
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.