Szanowni Państwo, kończy się rok, którego ostatnie miesiące w dużej mierze upływają pod znakiem walki ze skutkami powodzi. Nadejście wielkiej wody na południu kraju jeszcze raz pokazało, jak wielkie znaczenie dla naszego funkcjonowania ma nie tylko infrastruktura techniczna, ale także ludzka solidarność.
We Wrocławiu przez około dwa tygodnie walczono, by woda nie zniszczyła kluczowych dla miasta obiektów spółki wodociągowej. I choć zanotowano straty, to przez cały okres pogotowia przeciwpowodziowego zarówno dostarczano odpowiedniej jakości wodę, jak i zapewniono właściwą pracę oczyszczalni ścieków. O ile we Wrocławiu woda w większości utrzymała się w obwałowaniach, o tyle w Nysie wyrządziła olbrzymie szkody. Zniszczone zostały wodociągi, oczyszczalnia czy węzły cieplne, a straty w infrastrukturze miasta i spółek komunalnych wynoszą ponad 100 mln zł. Nie może więc dziwić, że tematowi powodzi poświęciliśmy sporo miejsca w tym numerze kwartalnika (str. 34-41).
Na szczęście na południu kraju ruszyła już pomoc rządowa, a o tym, że nie zabraknie środków na odbudowę, zapewnili też unijni urzędnicy. Nawiasem mówiąc, warto zastanowić się, czy na terenach zagrożonych powodzią rurociągi nie powinny być przekładane pod ziemię. I to nie tylko te obecnie zniszczone. Czy jako branża powinniśmy o to zaapelować? Świetną okazją do rozmów i odpowiedzi na to pytanie z pewnością będzie II Konferencja Bezwykopowa Budowa, którą zorganizujemy już w marcu w Krakowie.
Na dobre pod ziemię schodzi za to energetyka. I mam na myśli nie tylko budowę podwodnych przewodów wyprowadzających energię z morskich farm wiatrowych. Spółka Tauron już ponad 40% sieci średniego napięcia przełożyła pod ziemię, częściowo bezwykopowo. A jakie plany mają inni dystrybutorzy? O tym na stronach 88-95.
A wracając do środków unijnych, nie jest żadną tajemnicą, że przez całe lata stanowiły one koło zamachowe dla rozwoju naszej branży. Niestety, w wyniku ich braku miniony rok nie był pod względem przetargów udany dla branży wodno-kanalizacyjnej, która jest przecież jednym z największych zamawiających bezwykopowe usługi. Wydaje się jednak, że ciemne chmury powinny zacząć się rozchodzić. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaczął już nawet podpisywać umowy. Jak choćby ta warta 293 mln zł z Wodociągami Warszawskimi. Dzięki środkom z Funduszu Spójności w stolicy przeprowadzonych zostanie 38 zadań z zakresu unowocześnienia kanalizacji, obejmą one m.in. 7 km istniejącej sieci. A o tym, jak najlepiej nadać nowe życie starej infrastrukturze, porozmawiamy w styczniu podczas Konferencji Bezwykopowa Rehabilitacja. To nowe wydarzenie, rozszerzające dotychczasową Konferencję CIPP. Zanim spotkamy się w Łochowie, warto też sięgnąć po ten numer i przeczytać, jak najbliższą perspektywę oceniają firmy z naszego sektora (str. 28-32).
Szanowni Państwo, w imieniu całego naszego zespołu życzę, by w 2025 r. każde zadanie przynosiło Państwu satysfakcję, a wyzwania stały się inspiracją do dalszego działania. Niech nowy rok będzie czasem wzrostu, innowacji oraz realizacji najśmielszych wizji. I do zobaczenia na naszych konferencjach!
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.