• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Odważny krok firmy Greifbau

Generalne wykonawstwo można połączyć ze świadczeniem usług geotechnicznych


Opublikowano: 19-04-2018 Źródło: inzynieria.com

Kiedyś, jeden ze znanych producentów samochodów sportowych zapytany o to, jaki wyprodukował najbardziej udany model odpowiedział: „taki, który dopiero jest w fazie projektu i produkcji”. Podobnie jest w naszym przypadku. Wszystko dopiero przed nami – mówi Mateusz Hager z firmy Greifbau.


Spółka Greifbau to część deweloperskiej Grupy Matejek. Od czterech lat zajmuje się generalnym wykonawstwem inwestycji budowlanych, obecnie również dla inwestorów zewnętrznych. W ubiegłym roku zapadła decyzja, by poszerzyć działalność i we własnym zakresie realizować także prace geotechniczne.

Dyrektorem działu fundamentowania specjalnego został Mateusz Hager.

Mateusz Hager, dyrektor działu fundamentowania specjalnego w Greifbau Mateusz Hager, dyrektor działu fundamentowania specjalnego w Greifbau

Jesteśmy w skali kraju jedną z nielicznych firm, które mogą realizować zarówno usługi geotechniczne, jak i generalne wykonawstwo powstałego obiektu w całości, pod własnymi skrzydłami. Znam dwie duże firmy, które posiadają dział geotechniczny i równocześnie świadczą usługi budowlane. Pozostałe podmioty zazwyczaj usługi geotechniczne zlecają innym specjalistom. Z kolei firmy geotechniczne wolą pozostać poza generalnym wykonawstwem, ponieważ boją się wykonać ten krok. My połączyliśmy te usługi i to stanowi o naszej znaczącej przewadze. A z racji tego, że wchodzimy na rynek, to po prostu nam się chce i nie ma w nas elementu przyzwyczajenia – wyjaśnia Mateusz Hager.

Skąd wziął się pomysł na własny dział fundamentów specjalnych?

Andrzej Piotrowicz, prezes Greifbau Andrzej Piotrowicz, prezes Greifbau

W pewnym momencie stwierdziliśmy, że jesteśmy w stanie realizować projekty zgodnie z możliwościami, jakimi dysponujemy. Nie chcieliśmy istnieć na rynku na zasadzie pozostawienia projektanta wolnego – a więc on coś zaprojektuje, a potem my stajemy przed dylematem, w jaki sposób to wykonać i za jakie pieniądze – opowiada Andrzej Piotrowicz, prezes Greifbau. Dalej dodaje: Działając w obecnej formule, zysk naszego potencjalnego podwykonawcy odejmujemy od kosztów realizacji inwestycji. Już na początku policzyliśmy, że to się po prostu opłaca. Obecnie mamy spory zapas inwestycji w przygotowaniu, więc wiemy, że będziemy potrzebować fundamentów specjalnych.

A to jedna z najtrudniejszych części prowadzenia robót budowlanych. W Greifbau do takich zadań podchodzi się na zasadzie wyzwania, a nie w kategoriach trudności i problemów.

Na pewno przyjęcie założeń brzegowych, rozpoznanie warunków gruntowych jest bardzo istotne i należy przykładać do tego szczególną wagę. Natomiast późniejsze wykonawstwo, jak przy każdym etapie budowy, wymaga staranności i doświadczenia. Jesteśmy dobrze przygotowani – wyjaśnia Mateusz Hager.

Tego typu prace nie mogą odbywać się w oderwaniu od całej reszty inwestycji. Zabezpieczenie wykopu czy ściana szczelinowa to często już element integralny konstrukcji całego obiektu, który musi być kompatybilny z resztą konstrukcji. Do tego kluczowy jest dobór odpowiedniej technologii, właściwego rozwiązania, by dana inwestycja mogła się finansowo zamknąć – dodaje.

Warto inwestować we własny specjalistyczny sprzęt budowlany

Dział geotechniczny Greifbau nie działa długo, ale już dysponuje sprzętem najwyższej klasy, takim jak np. głębiarka Bauer typu MC 32 czy palownica Bauer BG 20H.

Dawniej w zasadzie jedna maszyna musiała być adaptowana do wszelkiego rodzaju technik. Dzisiaj wygląda to zazwyczaj tak, że nośnik w postaci maszyny jest uniwersalny, natomiast najważniejszy jest dobór odpowiedniego do niej wyposażenia. Korzystamy z dobrodziejstw coraz bardziej precyzyjnej elektroniki i oprogramowania, które jest instalowane w maszynach. Myślę, że od strony kontroli jakości takich prac jesteśmy innowacyjni i będziemy mieć przewagę nad konkurencją – szczególnie tą, która dysponuje starszym sprzętem – mówi Mateusz Hager.

W Greifbau główne pole do rozwoju działalności geotechnicznej upatrywane jest w zabezpieczaniu wykopów i wzmacnianiu podłoża gruntowego.

To najbardziej dochodowe i przyszłościowe działania. Pod tym kątem dokonujemy zamówień. Staramy się prowadzić zrównoważony rozwój firmy, co poniekąd jest elementem uwiarygadniającym nas w oczach inwestorów. Są na rynku firmy, które wynajmują maszyny albo biorą je w leasing, dlatego nie do końca mogą oni nimi dysponować i nie zawsze taki sprzęt – o czym nie wszyscy inwestorzy wiedzą – może być gotowy do użycia wtedy, kiedy jest potrzebny – twierdzi Mateusz Hager.

Spółka Greifbau z siedzibą w Krakowie zajmuje się generalnym wykonawstwem w zakresie realizacji inwestycji budowlanych, z uwzględnieniem specjalistycznych usług geotechnicznych. Usługi świadczy zarówno w Polsce, jak i na rynkach międzynarodowych.

Przeczytaj także: Nowy gracz na rynku usług geotechnicznych

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia