Spółka powołana do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma stać się jednym z najważniejszych węzłów lotniczych w Europie, przedstawiła koncepcje architektoniczne przyszłego portu. Przygotowane przez renomowane biura projektowe opracowania mają posłużyć do przygotowania masterplanu dla lotniska.
Projekt biura Foster+Partners. Źródło: CPK
Koncepcje są owocem warsztatów, które spółka CPK zorganizowała we współpracy z Ambasadą Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Ich celem było zapoznanie się z pomysłami projektantów z zawodowej pierwszej ligi na wstępną koncepcję CPK.
Zaprosiliśmy do współpracy znaczących architektów z ogromnym bagażem wiedzy, zawodowych doświadczeń i kreatywności. To był dobry pomysł. Zderzenie śmiałych koncepcji z oczekiwaniami inwestora okazało się głęboko inspirujące, otwierając nam niekiedy oczy na nietypowe rozwiązania, których nie braliśmy wcześniej pod uwagę. Niniejszym rozpoczęliśmy kolejny etap fazy planowania lotniska – mówi Dariusz Sawicki, członek zarządu CPK, odpowiedzialny za część lotniskową CPK.
Koncepcja CPK w wykonaniu Foster+Partners
Projekt biura Foster+Partners. Źródło: CPK
Brytyjska pracownia architektoniczna zaproponowała budowę dwóch terminali. Jeden miałby kształt „klucza”, drugi – litery „X”. Koncepcja zakłada modułową budowę portu – najpierw powstać miałby terminal główny, następnie uzupełniający, dostosowany do rosnących potrzeb lotniska. Terminale mogłyby być zintegrowane, a komunikację między nimi zapewniłaby wahadłowa kolejka. Pomysłem Brytyjczyków na aranżację jest wypełnienie wnętrza portu naturalnymi drzewami (biuro inspirowało się podobno Puszczą Kampinoską) oraz drewnianymi wykończeniami architektonicznymi.
Projekt ma łączyć polską tradycję z nowoczesnością oraz rozwiązania typu „smart”, np. autonomiczne pojazdy oraz hyperloop cargo. Cechą charakterystyczną terminali jest półprzezroczysta, zapewniająca dostęp światła słonecznego do budynku konstrukcja.
Projekt CPK biura Chapman Taylor
Projekt Chapman Taylor. Źródło: CPK
Przezroczysta konstrukcja jest też znakiem rozpoznawczym koncepcji innego biura, Chapman Taylor. Centralnym elementem portu byłaby tu potężna, ulokowana między dwoma pasami startowymi kopuła – symbol nieskończonej jedności, a przez to nawiązanie do historii Polski, jak podano. Całe lotnisko składać miałoby się z sześciu poziomów, na których znalazłyby się perony kolejowe (najniżej), węzły przesiadkowe, strefa przylotów i odlotów, część komercyjna i saloniki business lounge. Wygląd poziomów inspirowany ma być sześcioma krajobrazami Polski: wybrzeżem, jeziorami, nizinami, wyżynami, kotlinami i górami.
W projekcie uwzględniono rozwiązania zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju, np. wykorzystanie gruntowych pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia, wytwarzania biopaliwa, zastosowanie elektrycznych pojazdów do obsługi płyty lotniska, zbieranie deszczówki i dużo zieleni.
Polskie lotnisko wg Zaha Hadid Architects
Koncepcja Zaha Hadid Architects. Źródło: CPK
Trzy równorzędne wizje CPK zaproponowało wywodzące się z Wielkiej Brytanii biuro Zaha Hadid Architects. Projekty łączy użycie wielkopowierzchniowych przezroczystych elementów, mające na celu doświetlenie przestrzeni lotniska, oraz wkomponowanie we wnętrza terminalu bujnej roślinności.
Koncepcja Zaha Hadid Architects. Źródło: CPK
Różnice polegają na połączeniu portu lotniczego z koleją. W pierwszej koncepcji węzeł kolejowy znajdowałby się bezpośrednio pod lotniskiem, w drugiej – nad peronami ulokowana byłaby część pasażerska stacji, natomiast trzecie rozwiązanie zakłada umieszczenie platform na różnej wysokości – tak aby pociągi podjeżdżały bezpośrednio do wydzielonych części terminali.
CPK okiem pracowni Benoy
Biuro projektowe Benoy zaprezentowało szeroko zakrojoną koncepcję Airport City, czyli samego lotniska, ale i okolicznych terenów. Ideę tę przedstawiono pod hasłem glocal – glolokalny, a więc lokalny i globalny w tym samym czasie. Miasteczko CPK miałoby być, według tej koncepcji, obszarem zielonym, w którym najbardziej newralgiczne elementy infrastruktury drogowo-kolejowej schowane byłyby pod ziemią.
Projekt pracowni Benoy. Źródło: CPK
Sercem układu byłby zaś przykryty przeszklonym dachem węzeł przesiadkowy, integrujące różne środki transportu. Zieleń i naturalne światło dominowałyby także we wnętrzu terminalu, w którym dąży się do zatarcia granic między strefami. Jak zauważa spółka CPK, to jedyny projekt, który proponuje budowę dróg startowych w układzie północ-południe, nie zaś wschód-zachód.
Hub lotniczy w Polsce wg Grimshaw
„Demokratyczny hub” – pod taką nazwą swoją koncepcję CPK przekazali architekci z firmy Grimshaw. Ma ona nawiązywac do polskiej tradycji i historii, szczególnie zmian ustrojowych po 1989 r. i Solidarności. Projektanci chcieli, by terminal był racjonalny pod względem wielkości i pozbawiony gigantomanii, jaka charakteryzuje niektóre budowane ostatnio porty przesiadkowe. Wszystko po to, by skrócić czas przesiadek i ułatwić pasażerom przejścia między strefami lotniska.
Wśród zaproponowanych rozwiązań znajduje się m.in. zastosowanie dużej ilości naturalnego światła, redukcja długości i „piętrowości” przesiadek, maksymalizacja przychodów z części komercyjnej lotniska, liczne miejsca odpoczynku dla pasażerów, punkty ciszy oraz przestrzeń dla organizacji występów i innych eventów.
Pomysł biura Grimshaw. Źródło: CPK
Pascall+Watson projektują polski port lotniczy
Inspirując się rozwiązaniami stosowanymi na lotniskach w Europie i Azji, biuro Pascall+Watson zestawiło w swojej koncepcji ideę megahubu (inspirowanego portem w Stambule) i multihubu (lotnisko w Singapurze). Zdaniem biura, do Polski warto by przeszczepić systemy sprawdzone m.in. w portach w Londynie, Monachium, Hongkongu czy Abu Dhabi.
Założenie jest takie, że CPK ma być hubem, który dzięki wygodnym przesiadkom lotniczym, rozwiniętej sieci kolejowej i drogom szybkiego ruchu przebiegającym w sąsiedztwie lotniska stanowi integralną część europejskiego transportu. Projektanci z Pascall+Watson podkreślali, że aby się udało, należy zapewnić pasażerom bezstresowe podróże i wygodne przesiadki – podano w komunikacie.
Jak precyzuje spółka CPK, inwestor nie jest zobowiązany do wykorzystania propozycji biur architektonicznych, ale ma się nimi zainspirować podczas wykonywania właściwego projektu.
Centralny Port Komunikacyjny to planowane lotnisko, które powstać ma w centralnej części kraju, między Łodzią i Warszawą, do 2027 r. Jego powierzchnia objąć ma około 3 tys. ha. Zgodnie z założeniami pierwotnie będzie mogło obsłużyć 45 mln osób w ciągu roku, docelowo – nawet 100 mln. Obecnie trwają przygotowania do opracowania masterplanu portu, który uwzględniać ma m.in. wymiary planowanej infrastruktury i plan jej ulokowania, etapy budowy, prognozy ruchu lotniczego i model biznesowy portu. Rozpoczął się także proces uzgodnień strategicznych z partnerami branżowymi. Na przełomie obecnego i przyszłego roku wskazany zostanie doradca strategiczno-techniczny, którego rolą będzie wsparcie CPK w zakresie projektowania, budowy i zarządzania portami przesiadkowymi.
Wszystkie bieżące informacje na temat budowy CPK znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.