By tak się stało, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. musiał uzyskać pozytywną opinię Ministerstwa Obrony Narodowej na poszerzenie wejścia wewnętrznego do portu z dotychczasowych 100 do 140 m.

Poszerzenie do 140 m wejścia do Portu Gdynia to klucz do sukcesu jakim będzie budowa nowej obrotnicy, dzięki której będą mogły wpływać statki o długości do 400 m. Bez poszerzenia wejścia wewnętrznego nie byłoby możliwości wpłynięcia statków o tak znacznych gabarytach – mówi, cytowany w komunikacie, Grzegorz Dyrmo, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Prace przy budowie obrotnicy już trwają. Rozpoczęły się od wydobycia ponad tysiąca różnego rodzaju ferromagnetyków. Obecnie odbywa się demontaż płyt umocnienia dna stanowiska prób na uwięzi przy Nabrzeżu Gościnnym.

Jak czytamy w komunikacie, pod wodą, od 27 listopada 2017 r., pracuje sześciu nurków, którzy wydobyli już 140 płyt umocnienia dna. Masa jednej wynosi około 10 ton.


Do tego w ponad 30% zrealizowano rozbiórkę na powierzchni – zdemontowano oczep żelbetowy, polery i drabinki oraz odbojnice. Wkrótce wyrwane zostaną pale żelbetowe. Pierwsza skrzynia z rozbieranego Pirsu III (Nabrzeże Gościnne) zostanie wyjęta jeszcze w styczniu. Jedna ma ponad 9 m wysokości i podstawę o wymiarach 18,5 x 6 m, łącznie zostanie usuniętych 13 takich skrzyń. Trzy, z powodu złego stanu technicznego, będą zutylizowane, a pozostałych 10 zostanie wykorzystanych do dalszych inwestycji planowanych przez Port Gdynia.

Dzięki nowej obrotnicy do portu w Gdyni mają wpływać statki o długości do 400 m. Teraz port może przyjąć jednostki o maksymalnej długości około 320-330 m (masowce) i około 240 m (kontenerowce).

Dodajmy, że kończy się projektowanie zabezpieczenia nabrzeży: Norweskiego, Włoskiego i Słowackiego – po zakończeniu prac budowlanych w obrębie nabrzeży rozpocznie się pogłębianie portowych basenów.

Zobacz także: 10 najważniejszych portów morskich na świecie