• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Poznań: budowa ścieżki w zabytkowym przepuście

Opublikowano: 05-06-2019 Źródło: UM Poznań

Władze Poznania, w zasypanym przed laty południowym przepuście Śluzy Cybińskiej, zamierzają wybudować ścieżkę pieszo-rowerową. Obecnie powstaje ekspertyza, która wyjaśni, czy i jakim kosztem ten pomysł może zostać zrealizowany.


Wnętrze Śluzy Cybińskiej. Fot. UM Poznań Wnętrze Śluzy Cybińskiej. Fot. UM Poznań
  • Nad przepustem w Poznaniu znajduje się ważna ulica
  • Przeprowadzono już wizję lokalną w obiekcie
  • Ekspertyza ma być gotowa za kilka tygodni

Ścieżka w południowym, liczącym 30 m długości przepuście Śluzy Cybińskiej stanowiłaby bezkolizyjne połączenie terenów nadwarciańskich z Jeziorem Maltańskim, jednocześnie byłaby jednym z elementów Wartostrady.

Śluzę Cybińską wybudowano w 1845 r. jako część hydrotechnicznego systemu Twierdzy Poznań. W jej skład wchodzą dwa takie same przepusty. Północny, którym płynie Cybina, po II wojnie światowej wydłużono żelbetowymi konstrukcjami. Z kolei południowy zaślepiono ścianami z żelbetu i przez te wszystkie lata był nieczynny.

Przepust południowy. Fot. UM Poznań Przepust południowy. Fot. UM Poznań

W ramach opracowywania ekspertyzy przeprowadzono już wizję lokalną we wnętrzu zabytkowego przepustu. By dostać się do środka, w ścianie o grubości 1,6 m wywiercono otwór. Jak się okazało, na dnie wciąż jest woda, a obiekt w kilku miejscach przecieka.


Ponadto w jednym miejscu występuje zarysowanie muru – zamontowano szklane plomby kontrolne, dzięki którym będzie wiadomo, jak na tę rysę wpływa ruch odbywający się nad śluzą (ul. Jana Pawła II).

Fot. UM Poznań Fot. UM Poznań

W komunikacie Urzędu Miasta Poznania napisano, iż oględziny ścian i znakowanie budulca pozwoliły stwierdzić, że do budowy śluzy 174 lata temu używano cegieł, pochodzących z wielu działających wówczas w okolicy cegielni – m.in. z Rataj, Berdychowa i Radojewa.

Ekspertyza ma zawierać m.in. analizę stanu technicznego przepustu oraz szacunkowy kosztorys inwestorski planowanych robót. Dokument gotowy powinien być w lipcu br.

Przeczytaj także: Poznań – Wartostrada będzie dłuższa o 2,5 km

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!