4 kwietnia br. w Seulu hucznie otwarto jeden z najwyższych wieżowców na świecie. Warto jednak wiedzieć, że imponuje nie tylko wysokością, ale i wprowadzonymi przez projektantów ekologicznymi rozwiązaniami.
Fot. kpf.com
Lotte World Tower nie może konkurować z najwyższym na świecie dubajskim drapaczem chmur Burj Khalifa (828 m), lecz nie jest to zwykły wieżowiec. Dzięki swoim 554,5 metrom zajął piątą lokatę wśród najwyższych budynków i niewiele ustępuje tym, które go wyprzedzają - Shanghai Tower w Chinach (632 m), Abraj Al-Bait Clock Tower w Arabii Saudyjskiej (601 m), Ping An Finance Centre w Chinach (588 m). Dzierży też tytuł trzeciego najwyższego wieżowca w Azji - natomiast w Korei zajmuje już pierwsze miejsce.
Lotte World Tower
554,5 m to jego wysokość architektoniczna - łącznie z iglicą mierzy 555,7 m. Przestrzeń budynku została dobrze wykorzystana - aż 91% to powierzchnia 123 pięter, na których zlokalizowany jest hotel (260 pokoi), apartamenty i biura. Najwyższym punktem wykorzystanej przestrzeni, a jednocześnie punktem widokowym, jest 497,6 metr. Zapierające dech widoki z tarasu zlokalizowanego w tym miejscu będzie można podziwiać z filiżanką kawy w dłoni - na ostatnim piętrze została umieszczona kawiarnia. Pod ziemią znajduje się jeszcze sześć poziomów.
Budynek został wyposażony w 58 wind, które jeżdżą z maksymalną prędkością 10 m/s.
Powierzchnia budynku to 304 081 m2.
Smukły kształt
Projektanci - grupa KPF - tak opowiadają o swoim dziele: Nasz projekt łączy nowoczesną estetykę z formą inspirowaną sztuką Korei: ceramiką, porcelaną, kaligrafią. Nieprzerwana krzywizna wieży i delikatnie zwężająca się forma odzwierciedla koreański artyzm. Szew biegnący od wierzchołka do podstawy stanowi ukłon w stronę historycznej części miasta.
EKObudynek?
Budynek został skonstruowany w taki sposób, by uzyskać akredytację certyfikatu Leadership in Energy and Environmental Design (LEED Gold). Certyfikat stanowiący o zaangażowaniu w dbałość o środowisko Lotte World Tower może uzyskać dzięki wielu "zielonym" rozwiązaniom: panelom fotowoltaicznym, turbinom wiatrowym, zewnętrznym urządzeniom zacieniającym oraz systemom zbierania wody deszczowej.
Budowa Lotte World Tower rozpoczęła się w 2011 r., a zakończyła w 2017 r.
Przeczytaj także: Wyjątkowa koncepcja przebudowy krakowskiego kąpieliska
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.