Nowa magistrala ciepłownicza doprowadzi ciepło do trzech gdańskich dzielnic: Matarni, Kokoszek i na Jasień. W sumie do miejskiej sieci przyłączonych zostanie 30 tys. mieszkańców. Jak zapewniają przedstawiciele Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (GPEC), nowy odcinek powstanie do grudnia br., a pierwsze dostawy ciepła ruszą jeszcze w tym roku.

W marcu, wspólnie z Urzędem Miasta, zapytaliśmy mieszkańców Jasienia, Kokoszek i Matarni o to, co jest najlepszym sposobem na poprawę jakości powietrza w mieście. Ponad połowa zadeklarowała, że jest to przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ruszyliśmy więc z projektem – mówi Anna Jakób, członek zarządu GPEC.


Prace związane z wykonaniem przewiertu rozpoczęły się 6 października br. Jak podaje inwestor, przewiert realizowany jest w technologii mikrotunelowania przy użyciu jednej z kilku w Europie otwartych głowic. Otwór na głębokości 8 m pod obwodnicą będzie miał 110 m długości. Jego średnica to 1,8 m. W środku zainstalowane będą trzy stalowe rury o średnicy 720 mm, a w każdej z nich umieszczone zostaną sieci preizolowane o średnicy 400 mm. Będzie to jedyny przewiert na taką skalę w ramach tej inwestycji.

Generalnym wykonawcą rozbudowy sieci ciepłowniczej w Gdańsku jest GPEC SERWIS. Z uwagi na wymagania techniczne przedsięwzięcia, wykonawca korzysta z grona wyspecjalizowanych firm, które posiadają odpowiedni sprzęt oraz kwalifikacje do wykonywania przewiertów z wykorzystaniem technologii mikrotunelowania.

Mamy doświadczenie w realizacji skomplikowanych technicznie inwestycji. W 2015 r. połączyliśmy siecią ciepłowniczą gdańskie dzielnice Przeróbka i Stogi. Wykonaliśmy tam skomplikowany przewiert sterowany pod dnem rzeki – dodaje Jakób.

Nowy przewiert jest jednym z najważniejszych etapów działań związanych z przyłączeniem górnego tarasu miasta do sieci ciepłowniczej, jakie od czerwca tego roku prowadzi GPEC.

Grupa GPEC jest liderem branży ciepłowniczej na Pomorzu. Filarem działalności spółki jest dystrybucja i wytwarzanie ciepła.

Przeczytaj także: Gdańsk inwestuje w ciepło systemowe