Prace renowacyjne wykonywane są w rozmaitych lokalizacjach. Firmy wykonawcze, które podejmują się remontów kanałów, muszą liczyć się z tym, że warunki, w których będą pracować, mogą okazać się trudne i wymagające. Niekiedy jednak roboty realizuje się w przyjemniejszych okolicznościach, na przykład, gdy odbywają się one w atrakcyjnym otoczeniu. Takim malowniczym miejscem pracy mogą pochwalić się choćby pracownicy firm wykonujących remont kolektora ściekowego w stolicy Małopolski, tuż obok Zamku Królewskiego na Wawelu. Część prac, w ramach zadania zleconego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie (MPWiK), realizuje działająca w ramach konsorcjum firma AQUAREN sp. z o.o. sp.k. z Bytomia.
Renowacja lewobrzeżnego kolektora ściekowego rzeki Wisły. Fot. Quality Studio
Wiekowy kolektor
Lewobrzeżny kolektor ściekowy rzeki Wisły ma ponad 100 lat i stanowi jeden z najważniejszych elementów krakowskiej sieci kanalizacji ogólnospławnej. Swój początek bierze w rejonie skrzyżowania ulic Malczewskiego i Księcia Józefa, a w pobliżu ul. Miedzianek, przed stopniem wodnym Dąbie, przechodzi syfonem pod Wisłą i dalej prowadzi w kierunku oczyszczalni ścieków w Płaszowie.
Jak wszystkie inne elementy infrastruktury wod-kan, także przewód tego typu narażony jest na działanie różnych czynników, wywołujących agresywną reakcję pomiędzy powierzchnią obiektu a środowiskiem zewnętrznym. Takie procesy obniżają właściwości użytkowe rurociągu i mogą doprowadzić do poważnej awarii, uniemożliwiającej prawidłowe działanie tej lub większej części lokalnej sieci wodno-kanalizacyjnej.
Lewobrzeżny kolektor ściekowy rzeki Wisły w Krakowie. Fot. Quality Studio
W przypadku kolektora lewobrzeżnego Wisły, na odcinku od ul. Zwierzynieckiej do Górnej Głowicy Syfonu na rzece Wiśle w rejonie ul. Miedzianek, doszło m.in. do destrukcji w wyniku wystąpienia korozji siarczanowej (korozja tego typu związana jest z działaniem biogenicznego kwasu siarkowego, a ulegają jej najczęściej konstrukcje betonowe). Ponadto stwierdzono miejscowe ubytki w kanale oraz występowanie licznych przecieków do wód gruntowych. Konieczna okazała się więc modernizacja, dzięki której przywrócony zostanie oczekiwany stan techniczny kolektora, umożliwiający swobodny i bezpieczny przepływ ścieków.
Naprawa… zaprawą
To właśnie zaprojektowanie i przeprowadzenie renowacji kolektora jest głównym zadaniem konsorcjum, w którym uczestniczy firma AQUAREN. Zaplanowane przez inwestora prace obejmują fragment kolektora o długości około 4,25 km i powierzchni około 24 tys. m², a przekroje przewodów poddawanych renowacji wynoszą od 2800 x 3000 mm do nawet 4650 x 3400 mm. Do prac naprawczych wykorzystane zostaną mineralne powłoki chemoodporne, natomiast do remontu komór przelewów burzowych (4 szt.) zastosowana będzie okładzina bazaltowa. W ramach zadania renowacji poddanych zostanie także 27 szt. studni.
Renowacja lewobrzeżnego kolektora ściekowego rzeki Wisły w Krakowie. Fot. Quality Studio
AQUAREN zajmuje się renowacją ponad 2 km kolektora o przekroju 3000 x 3200 mm. Wykorzystujemy w tym celu metodę torkretowania – natrysku zapraw mineralnych. Roboty już trwają. Za nami, zakończone pozytywnymi wynikami, odbiory techniczne pierwszych dwóch odcinków kolektora o łącznej długości 800 m. Aktualnie realizujemy prace na kolejnym odcinku o długości około 1270 m, które zamierzamy zakończyć do marca 2019 r. – relacjonuje Mariusz Wojtalewicz, dyrektor zarządzający w firmie AQUAREN.
Renowacja lewobrzeżnego kolektora ściekowego rzeki Wisły w Krakowie. Fot. Quality Studio
Przeprowadzany przez wykonawcę proces polega na uszczelnieniu miejsc infiltracji wód gruntowych, a następnie wzmocnieniu tych, w których występują rysy i spękania. Na koniec na całej powierzchni starego kolektora nałożona zostanie warstwa zaprawy chemoodpornej.
Wymagająca lokalizacja
Poddawany remontowi fragment kolektora zlokalizowany jest w ścisłym centrum Krakowa – tuż przy Placu Wielkiej Armii Napoleona, obok bulwarów wiślanych, u stóp Wawelu. Miejsca te są tłumnie odwiedzane przez turystów i mieszkańców miasta. To m.in. z tego względu zdecydowano się na renowację z wykorzystaniem metod bezwykopowych.
W przypadku prac budowlanych prowadzonych w tak newralgicznych miejscach, jak centra dużych miast, bardzo ważne jest także szczegółowe rozplanowanie działań pod względem logistycznym, łącznie z dostawą sprzętu i materiałów. Bytomskie przedsiębiorstwo skrupulatnie zaplanowało wszystkie niezbędne transporty.
Lokalizacja prac renowacyjnych, realizowanych przez firmę AQUAREN. Fot. Quality Studio
Dostawy materiału na plac budowy, z uwagi na ścisłe centrum i duży ruch turystyczny, są sporym wyzwaniem. Materiał w małych, możliwych do składowania partiach dowożony jest więc autem dostawczym na miejsce prac bezpośrednio z magazynu zlokalizowanego kilka kilometrów dalej. Dodatkowo część zadań realizowana jest w godzinach nocnych, tak aby uniknąć korków, a tym samym opóźnień w dostawach i wykonawstwie – mówi Mariusz Wojtalewicz.
Prace renowacyjne na całym odcinku objętym kontraktem trwają i, zgodnie z założeniami, roboty powinny zostać sfinalizowane do końca 2019 r. Wartość zadania to ponad 11,9 mln zł brutto.
Zobacz fotogalerię z renowacji kolektora ściekowego w Krakowie
Przeczytaj także: Relining w Pruszkowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.