W Koninie trwa przetarg na modernizację odcinków sieci wodociągowej o łącznej długości ponad 4 km. Zamawiającym jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK). Do realizacji zdecydowanie większej części zamówienia ma być użyta technologia bezwykopowa – z wykorzystaniem rur ciasno pasowanych. Oferty w ramach tego przetargu można składać do 26 lutego 2019 r.
Modernizacja rurociągów z wodą. Fot. kalhh/Pixabay
W Koninie zmodernizowane mają być rurociągi wody surowej Stacji Uzdatniania Wody Konin oraz międzyobiektowe rurociągi wody uzdatnionej na terenie SUW Konin. W sumie pracami będą objęte cztery odcinki o łącznej długości 4126 m. Technologia bezwykopowa zostanie użyta w przypadku trzech najdłuższych fragmentów: DN600 – 403 m; DN500 – 589 m; DN400 – 2917 m, a jedynie na długości 217 m (dla przewodu DN400) zastosowana zostanie metoda tradycyjna (wykop otwarty).
PWiK w Koninie wyliczyło, że przeprowadzenie wszystkich prac będzie kosztować niemal 6 mln zł. W ramach oceny ofert kryterium ceny otrzyma wagę 60 pkt. Propozycje będą oceniane także pod kątem okresu gwarancji i rękojmi.
Jak napisano w przetargowych dokumentach, szansę na otrzymanie tego zamówienia mają tylko takie podmioty, które m.in. w trakcie pięciu ostatnich lat od dnia złożenia oferty, a jeśli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym czasie, zrealizowały co najmniej jedno zamówienie polegające na modernizacji rurociągów DN400 o długości min. 250 m przy użyciu rury ciasno pasowanej PEHD.
Poza samymi pracami budowlanymi, wykonawca będzie musiał zająć się także m.in. opracowaniem dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wszelkich niezbędnych uzgodnień, decyzji i pozwoleń. Zgodnie z przetargową dokumentacją, wszystko ma być gotowe do 30 listopada 2020 r.
Na czym polega renowacja wykładziną z rur ciasno pasowanych? Na wciągnięciu do odnawianego rurociągu ciągłej rury z PEHD lub PVC o średnicy zewnętrznej równej średnicy wewnętrznej tego przewodu. Po wciągnięciu przekrój powiększany jest w procesie mechaniczno-termicznym, w efekcie wciągnięta rura ściśle przylega do przewodu poddanego renowacji. Metodę stosuje się przy renowacji nie tylko przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych, ale także gazowych.
W Koninie z sieci wodociągowej korzysta około 76 900 osób, co stanowi blisko 99% ogólnej liczby mieszkańców Konina. Długość sieci wodociągu centralnego to 292 km, w tym sieci magistralnej – 34,9 km, sieci rozdzielczej – 179,7 km, przyłączy wodociągowych – 77,4 km.
Przeczytaj także: Kanada – rekordowa renowacja CIPP
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.