Do stycznia 2019 r. w Toruniu prowadzony będzie kontrakt renowacyjny obejmujący blisko 12 km kanałów kanalizacji sanitarnej o przekrojach kołowych i jajowych. Technologia wybrana do realizacji tego kontraktu to CIPP z wykorzystaniem rękawów utwardzanych promieniowaniem ultrafioletowym.
Terlan sp. z o.o.: renowacja 12 km kanalizacji sanitarnej w Toruniu. Fot. Quality Studio
Toruńskie Wodociągi sp. z o.o. zarządzają niemal 594 tys. km sieci kanalizacyjnej (stan na 31 grudnia ub.r.), w tym 368 tys. km kanalizacji sanitarnej. Jak podkreślają przedstawiciele przedsiębiorstwa, wszystkie kanały murowane (wykonane z cegły kanalizacyjnej) są w bardzo dobrym stanie technicznym, jednak pozostałe fragmenty sieci (wykonane z rur betonowych lub kamionkowych) wymagają pilnego remontu.
Z uwagi na bardzo zły stan techniczny rur betonowych, które niszczeją m.in. w wyniku korozji siarczanowej i pojawiających się licznych ubytków oraz spękań, Toruńskie Wodociągi systematycznie poddają kolejne odcinki sieci modernizacji. W okresie od 8 listopada 2017 r. do 20 stycznia 2019 r. trwać ma realizacja projektu, który obejmuje renowację aż 11,5 km sieci kanalizacji sanitarnej. Wykonania tego zadania z wykorzystaniem metody bezwykopowej podjęło się wybrane w przetargu konsorcjum firm ze spółką Terlan sp. z o.o. na czele.
Pierwszą czynnością, jaką należało wykonać, była inspekcja kanałów, która posłużyła do opracowania projektu prac. Po jego zatwierdzeniu przez inwestora można było przejść do prac instalacyjnych, poprzedzonych odpowiednim przygotowaniem przewodów do instalowania w nich nasączanych żywicą rękawów. Jedną z takich czynności jest frezowanie, które jest dość czasochłonne – w zależności od twardości osadu i/lub betonu średnio trwało około 9 godz. na każde 5 m.
Do renowacji wybrana została technologia CIPP (ang. Cured In Place Pipe) z wykorzystaniem rękawów nasączanych żywicami utwardzanymi promieniowaniem UV, która umożliwia szybką realizację zadania. Odcinki sieci przeznaczone do modernizacji znajdują się w ciągu 42 ulic, a zatem i z tego powodu postawienie na szybkość i niewielką uciążliwość prac budowlanych dla otoczenia była kluczowa. Ponadto metoda CIPP to sprawdzone rozwiązanie, dobrze już znane także wśród inwestorów i również z tego powodu cieszy się popularnością, zarówno w Polsce, jak i innych krajach. Poza instalacją rękawa nasączonego żywicami i utwardzanego promieniami UV, zakres projektu obejmuje także uszczelnienie włączeń za pomocą kształtek kapeluszowych (niemal 500 szt.).
14 miesięcy, 42 ulice… trwa realizacja projektu
Do realizacji zadania zaangażowano około 20 osób i zmobilizowano taki sprzęt, jak m.in.: roboty frezujące, jednostki UV czy samochody typu WUKO. Renowacja dotyczy rur o profilu kołowym (około 85% przewodów) o średnicach od DN200 do DN600 oraz jajowym (około 15%) – o przekrojach od 200/300 mm do 700/1050 mm. Kanały wchodzące w zakres tego kontraktu posadowione są na głębokości od 1 do 5 m. W dużej mierze ich stan jest niezły (65%), w 25% – zły, a w 10% – bardzo zły. Choć wykonawca musi mierzyć się nie tylko ze znacznymi uszkodzeniami na najbardziej newralgicznych odcinkach przewodów oraz ze zmianami przekrojów kanałów (bez studni) lub występującymi w rurociągach światłowodami, prace dotychczas przebiegają zgodnie z planem. W ciągu głównych ulic roboty zaplanowano także na weekendy oraz godziny nocne, aby nie powodować utrudnień w ruchu kołowym i szynowym.
Na dzień 30 września br. stan zaawansowania robót wynosił, wg Toruńskich Wodociągów, około 70%. Najkrótszy poddany do tej pory renowacji odcinek miał około 1,5 m, a najdłuższy – 145 m, czyli maksymalną długość, którą pozwala poddać modernizacji sprzęt posiadany przez wykonawcę.
Sposób renowacji przewodów o przekroju kołowym i jajowym w technologii CIPP zasadniczo się nie różni – w przypadku kanałów jajowych trzeba jednak posiadać odpowiedni sprzęt, który umożliwia prawidłowe przeprowadzenie inspekcji CCTV (kamera musi być wyposażona w specjalne „skrzydełka”) oraz frezowania i posiadać odpowiednie korki pneumatyczne.
Nieco więcej problemów przysparzają znajdujące się w kanałach światłowody. Przed przystąpieniem do prac należy więc sprawdzić, czy są one podwieszone na całej długości kanału – jeśli nie, należy je podwiesić, aby uniknąć ryzyka zerwania przewodów. Trzeba zwrócić uwagę również na to, czy nie przecinają przyłączy – jeśli tak, muszą zostać przewieszone. Inną z trudności, napotykaną przez wykonawcę, jest zmiana średnicy kanału bez studni. Jak zapewnia jednak firma Terlan, wystarczy dobrze wymierzyć kanał i zamówić specjalną wykładzinę CIPP, wtedy szybko można poradzić sobie z takim kłopotem.
Ostatnia prosta
Czasu na dokończenie realizacji projektu pozostało już niewiele. Pracy jednak również nie jest już dużo: zaledwie 1000 m kanałów jajowych o wymiarach 300/450 mm, 400/600 mm, 700/1050 mm oraz kołowych o średnicach 200 mm, 300 mm, 500 mm.
Wartość przedsięwzięcia, które Terlan sp. z o.o. realizuje w konsorcjum ze spółką Mazur, wynosi blisko 5 mln zł netto.
Przeczytaj także: Jak dobrze przygotować się do renowacji kanału sanitarnego?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.