CIPP (ang. Cured in Place Pipe) to jedna z najpopularniejszych metod bezwykopowej renowacji przewodów. Wykonanie projektu rehabilitacji odcinków sieci jest kluczowym etapem procesu zmierzającego do odtworzenia stanu pierwotnego przewodu. Jak wygląda proces projektowania wykładzin CIPP zgodnie z metodyką i podejściem obliczeniowym wg wytycznej DWA-A 143-2? To właśnie temat warsztatów zorganizowanych w ramach III Konferencji CIPP Technology Days, która odbywa się we Wrocławiu.
III Konferencja CIPP Technology Days. Fot. Quality Studio
Warsztaty, organizowane podczas Konferencji CIPP Technology Days po raz pierwszy, poprowadzili: dr inż. Bogdan Przybyła oraz dr inż. Tomasz Abel z Politechniki Wrocławskiej (PWr) oraz dr inż. Beata Nienartowicz (PWr, GSG Industria sp. z o.o.).
Na początku trzeba zdać sobie sprawę z tego, że temat projektowania wykładzin CIPP jest niezwykle szeroki. Na kurs o zbliżonych zagadnieniach, który prowadzimy dla studentów na Politechnice Wrocławskiej, poświęcamy cały semestr. Na dzisiejszych warsztatach zapoznamy więc Państwa raczej z filozofią takiego projektowania niż niuansami problemu, zachęcając jednocześnie do zagłębiania wiedzy na ten temat – powiedział dr inż. Bogdan Przybyła, otwierając warsztaty wykładem obejmującym m.in. podstawowe definicje w aspekcie ww. wytycznej, zakres jej stosowania, wybór metody rehabilitacji przewodów oraz procedurę obliczeniową.
dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska. Fot. Quality Studio
Dr inż. Beata Nienartowicz w swoim wystąpieniu skupiła się na procesie wymiarowania. Przedstawiła podstawowe definicje i omówiła najważniejsze etapy takiego procesu: sprawdzenie stateczności układu rura-grunt, ustalenie wartości imperfekcji, ustalenie wartości obciążeń i wyznaczenie sił przekrojowych oraz sprawdzenie warunków nośności, deformacji i stateczności. Przedstawiając podstawowe kryteria efektywnego wymiarowania wykładzin, dr inż. Beata Nienartowicz podała konkretny przykład obliczeniowy, który żywo zainteresował publiczność. Dyskusja na temat m.in. roli sztywności obwodowej w procesie zaangażowała wielu uczestników warsztatów.
dr inż. Beata Nienartowicz, Politechnika Wrocławska / GSG Industria sp. z o.o. Fot. Quality Studio
Równie istotne, co sam proces projektowania wykładzin CIPP, jest przygotowanie dokumentacji dotyczącej prac renowacyjnych. O tym, jakie wyzwania czekają inwestorów i projektantów w tym obszarze, opowiadał dr inż. Tomasz Abel. Na samym wstępie zaznaczył, że choć w branży bezwykopowej używa się terminu „renowacja”, to do robót tego typu stosuje się przepisy, które w prawie budowlanym funkcjonują pod nazwą „remont”. Wskazał również sytuacje, w których takie prace zwykle nie wymagają pozwolenia na budowę i zgłoszenia, choć i tu znajdą się wyjątki. To m.in. sytuacje, gdy renowacja jest częścią realizacji większego przedsięwzięcia, które wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko (lub obszary Natura 2000), bądź prowadzona jest w miejscu wpisanym do rejestru zabytków.
dr inż. Tomasz Abel, Politechnika Wrocławska. Fot. Quality Studio
W dalszej części wystąpienia dr inż. Tomasz Abel przedstawił części składowe projektu wykonawczego – opisową, obliczeniową i graficzną – wraz z oceną stanu technicznego sieci przeznaczonej do remontu. Analizowane kwestie oparł na przykładzie obliczeń hydraulicznych na modelowym odcinku kanalizacji grawitacyjnej ścieków komunalnych w oparciu o wzór Darcy-Wiesbacha. Także ten przykład spotkał się z licznymi pytaniami uczestników warsztatów, wśród których pojawili się zarówno producenci wykładzin, jak i inwestorzy oraz wykonawcy prac renowacyjnych.
Konferencja CIPP Technology Days to coroczne spotkanie przedstawicieli wszystkich stron procesu inwestycyjnego – inwestorów (w tym liczne grono przedstawicieli przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych), wykonawców, projektantów, producentów i dostawców sprzętu i materiałów wykorzystywanych podczas prac realizowanych przy zastosowaniu metody bezwykopowej CIPP, reprezentantów ośrodków naukowych i badawczych oraz wszystkich innych zainteresowanych tytułowym zagadnieniem.
III Konferencja CIPP Technology Days. Fot. Quality Studio
Warsztaty to nowość w programie tej konferencji, jednak, co pokazały inne konferencje Wydawnictwa INŻYNIERIA sp. z o.o., zajęcia tego typu są bardzo ważne. To dlatego, zgodnie z sugestiami i informacjami, jakimi podzielili się w ankietach uczestnicy poprzednich spotkań, postulat ten został przez organizatora spełniony - przypomniał na wstępie Paweł Kośmider, przewodniczący konferencji.
Paweł Kośmider, przewodniczący III Konferencji CIPP Technology Days. Fot. Quality Studio
Oprócz warsztatów uczestników wydarzenia czekają liczne wykłady, dyskusje oraz spotkania biznesowe. W specjalnej strefie wystawienniczej będą mieli okazję zapoznać się z ofertą firm z branży bezwykopowej, związanych z renowacją rurociągów w technologii CIPP. Będą mogli także wziąć udział w kilku konkursach z nagrodami. W programie wydarzenia znalazł się także uroczysty bankiet oraz zabawa przy dźwiękach muzyki. Konferencja potrwa do 11 stycznia br.
Zapraszamy do śledzenia relacji z wydarzenia na portalu inzynieria.com oraz na naszych profilach społecznościowych: Facebooku, Twitterze oraz LinkedIn.
Przeczytaj także: III Konferencja CIPP Technology Days – renowacja wykładzinami (rękawami) utwardzanymi na miejscu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.