• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Tomaszowicach był już czołg, teraz będzie haubica

Nietypowa atrakcja firmy Aquaren na Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa”


Opublikowano: 29-04-2019 Źródło: inzynieria.com

Ponad 7 m długości, około 3 m szerokości i wysokości, niemal 16 ton wagi bojowej – to podstawowe parametry samobieżnej, zdolnej do pływania haubicy 2S1 Goździk kalibru 122 mm. A jak szybko porusza się ten pojazd? Tego i wiele więcej będzie można dowiedzieć się w czerwcu w Tomaszowicach, gdzie przejażdżkę haubicą zorganizuje firma Aquaren, Platynowy Sponsor XVII Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa”.


Samobieżna haubica 2S1 Goździk kalibru 122 mm została opracowana pod koniec lat 60. XX w., a w 1972 r. wprowadzono ją do uzbrojenia Armii Radzieckiej. Potem Goździki trafiły także do innych krajów Układu Warszawskiego, w tym nad Wisłę, gdzie z entuzjazmem zostały przyjęte przez władze PRL (haubice produkowano w Hucie Stalowa Wola). W sumie powstało ponad 10 tys. jednostek 2S1 i tym samym było to najliczniej produkowane działo w ZSRR oraz krajach Układu Warszawskiego. Zresztą, także obecnie, choć wypierane przez nowocześniejsze urządzenia, nadal jest podstawowym środkiem ogniowym polskich jednostek artyleryjskich.

Haubica 2S1 Goździk. Fot. Aquaren Haubica 2S1 Goździk. Fot. Aquaren

Jednostkę 2S1 oparto na podwoziu transportera MTLB, uzbrojono w zmodernizowane działo z haubicy ciągnionej D-30. Z tyłu kadłuba umieszczono wieżę, a w niej działo oraz stanowiska dla trzech żołnierzy. Goździk ma zdolność do przetransportowania 40 naboi na lądzie, a w trybie pływania – 30. Do strzelania stosowane są głównie pociski o maksymalnej donośności 15 300 m i masie 21,76 kg.


Haubica 2S1 Goździk kalibru 122 mm bojowo użyta została w wojnie w Czeczenii oraz w Iraku. Obecnie wykorzystywana jest przez armie 30 krajów z całego świata.

Przypomnijmy, że na „INŻYNIERIĘ Bezwykopową 2018” Aquaren do Tomaszowic przywiózł radziecki czołg T-55.

Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” to największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie poświęcone technologiom no-dig. W tym roku odbędzie się w dniach 11–14 czerwca w Tomaszowicach k. Krakowa.


Działająca na rynku bezwykopowym firma Aquaren sp. z o.o. sp.k. zajmuje się renowacją obiektów wod-kan przy użyciu innowacyjnych materiałów kompozytowych, tj. cienkościennych paneli Aquaren Panel System (APS), laminowania czy chemii budowlanej. Ponadto prowadzi renowacje kanałów i przyłączy kanalizacyjnych metodą rękawa CIPP utwardzanego technikami tradycyjnymi oraz diodami LED, a także zajmuje się punktowymi naprawami z użyciem pakerów.


Wszystkie informacje nt. Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” znajdziesz na stronie www wydarzenia.

Przeczytaj także: „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2019. Aquaren Platynowym Sponsorem

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia