• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gaz-System po raz kolejny bezwykopowo przekracza Odrę

Opublikowano: 05-07-2019 Źródło: inzynieria.com, Gaz-System

Trwają prace związane z budową gazociągu Zdzieszowice–Wrocław, dzięki któremu zwiększy się bezpieczeństwo przesyłu gazu w rejonie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, a w skali kraju nastąpi zwiększenie zdolności przesyłowych i stopnia dywersyfikacji źródeł gazu. Do realizacji projektu stosowane są nowoczesne technologie bezwykopowe, w tym rozwiązania hybrydowe. Właśnie tego typu metoda, polegająca na wykorzystaniu atutów technologii HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) i mikrotunelowania znalazła zastosowanie w przekroczeniu rzeki Odry w Kątach Opolskich.


Na budowie gazociągu Zdzieszowice–Wrocław. Fot. Quality Studio Na budowie gazociągu Zdzieszowice–Wrocław. Fot. Quality Studio

Gazociąg Zdzieszowice–Wrocław, który osiągnie łącznie 130 km, stanowić ma ważny element Korytarza Gazowego Północ–Południe, biegnącego od terminalu LNG w Świnoujściu na południe Polski. Będzie też łączyć się z planowanym gazociągiem Baltic Pipe. Realizacja tej inwestycji w woj. opolskim, gdzie m.in. trwa instalacja odcinka gazociągu pod Odrą, jest już zaawansowana. Powstaje tam odcinek Kąty Opolskie–Zimnice Wielkie o długości 80 km, w obrębie którego wykonano już około 70% prac budowlanych. Zakres budowy obejmował m.in. wykonanie 64 przekroczeń bezwykopowych, z czego 38 zostało już zakończonych.


Spółka Gaz-System S.A. w ramach swoich inwestycji w szerokim zakresie stosuje metody bezwykopowe, gdyż umożliwiają one m.in. zapewnienie ochrony środowiska naturalnego, nieinwazyjne przejścia pod szlakami komunikacyjnymi czy przeszkodami naturalnymi (rzeki, bagna, jeziora itp.), dzięki czemu ich wpływ na otoczenie i życie mieszkańców jest ograniczone do minimum. Zakres stosowania metod no-dig jest uzależniony głównie od struktury geologicznej i charakterystyki geotechnicznej gruntu oraz długości odcinków, które mają być realizowane bezwykopowo.

Obecnie realizowany projekt przekroczenia Odry w Kątach Opolskich obejmuje budowę gazociągu DN1000 z wykorzystaniem metody hybrydowej (przy wykorzystaniu urządzenia MTS System 2), łączącej w sobie zalety przewiertów HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) oraz mikrotunelowania. W ten sposób gazociąg zostanie zainstalowany na długości 550 m przy głębokości sięgającej 13 m pod dnem rzeki. Wykonawca prac wiertniczych (Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych „Abikorp” sp. z o.o.; generalnym wykonawcą gazociągu jest IDS-BUS S.A.) ma za zadanie zainstalować dwie liry po 275 m – każda z nich spawana jest osobno.

Realizacja projektu krok po kroku

Przed rozpoczęciem prac konieczne było przygotowanie dróg i placu budowy oraz komory dla stacji pchającej. Po zmobilizowaniu sprzętu i przetransportowaniu wszystkiego w odpowiednie miejsce, nastąpiło przygotowanie liry do przewiertu (w tym wprowadzenie wózków z systemem płuczkowym, hydraulicznym i energetycznym). W dalszej kolejności wykonano overband (konstrukcję, która pozwoliła utrzymać odpowiedni kąt wejścia liry, tj. 5 stopni) i nastąpił montaż systemu – stacji pchającej (3 x 48 m) oraz systemu przygotowania i separacji płuczki.

Obecnie trwa instalacja pierwszej liry. Docelowo sekcje pierwsza i druga muszą zostać ze sobą zespawane. Po zakończeniu instalacji pierwszej liry trzeba będzie ją prześwietlić i zaizolować. Analogicznie wyglądać będzie instalacja drugiego odcinka rurociągu. Ostatnim elementem prac będzie demontaż systemu wiertniczego.

Maszyna wykorzystywana do bezwykopowego przekroczenia Odry w Kątach Opolskich wyposażona jest w głowicę wiercącą MTS1000 (z rozszerzeniem do Systemu 2). Dzięki współpracy z firmą, która wykonywała już przewierty w tej samej lokalizacji dla innych instalacji, można było potwierdzić warunki geologiczne, do tej pory napotkane. W późniejszym etapie prawdopodobnie głowica trafi na niewielką ilość skał wapiennych. Zewnętrzna średnica dysku skrawającego Mix MCD wynosi 1150 mm. W trakcie realizacji stosowany jest system sterowania Center Line. W przypadku sterowania najważniejsza jest pewność, że maszyna podąża trasą o odpowiedniej, zaprojektowanej wcześniej trajektorii.

Przewiert nie byłby możliwy do wykonania, gdyby nie odpowiedni system płuczkowy, który uwzględnia czyszczenie wstępne, zasadnicze i dokładne – najpierw separowane są największe elementy, później drobniejsze i wreszcie najmniejsze frakcje, które są zwiercane na głowicy. Gdyby zaistniała konieczność jeszcze dokładniejszego oczyszczenia, system wyposażony jest w centryfugę.

Prace wiertnicze trwają od 25 czerwca. Dotychczas zainstalowano blisko 50 m liry.


Technologie bezwykopowe na żywo

W dniu 4 lipca spółka Gaz-System zorganizowała konferencję oraz wizytę studyjną na placu budowy, gdzie trwa instalacja gazociągu pod Odrą.

Na budowie gazociągu Zdzieszowice–Wrocław. Fot. Quality Studio Na budowie gazociągu Zdzieszowice–Wrocław. Fot. Quality Studio

Podczas konferencji referaty zaprezentowali: Piotr Karwot, zastępca dyrektora  Oddziału Gaz-System S.A. w Świerklanach, który przedstawił zakres realizowanych przez ten oddział zadań związanych z budową gazociągów przesyłowych, oraz Bartosz Idzik z firmy Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych „Abikorp”, który omówił kwestie techniczne związane z realizacją przewiertu i instalacją rurociągu gazowego DN1000 w technologii hybrydowej MTS System 2.

Na budowie gazociągu Zdzieszowice–Wrocław. Fot. Quality Studio Na budowie gazociągu Zdzieszowice–Wrocław. Fot. Quality Studio

Gaz-System S.A. realizuje na terenie woj. opolskiego budowę kilku kluczowych gazociągów oraz tłoczni gazu, które będą częścią krajowego systemu przesyłowego. Powstają trzy odcinki gazociągów o średnicy 1000 mm i łącznej długości 115 km, tj.: gazociąg Zdzieszowice–Wrocław, Zdzieszowice–Kędzierzyn–Koźle oraz Tworóg–Kędzierzyn–Koźle. Jak zapowiada spółka, uruchomienie przesyłu gazu nowymi rurociągami odbędzie się w pierwszym półroczu 2020 r. Spółka zakłada również wybudowanie w 2021 r. tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu.

Przeczytaj także: Jak bezwykopowo budować gazociągi?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia