Artystka wybrała szczególną lokalizację dla swojego dzieła: umieściła je w Friedrichsplatz Park w Kassel, w Niemczech, w miejscu publicznego palenia książek czasach III Rzeszy - 19 maja 1933 r. spalono tam 2 tys. książek.

Budowa Partenonu Książek (Parthenon of Books), odwołującego się do klasycznej greckiej świątyni, która nadal pozostaje ikoną demokratycznego polis ateńskiego, to artystyczny sprzeciw wobec cenzury.

Struktura instalacji jest metalowa - swoiste rusztowanie pokryte zostało książkami zawiniętymi w folię. Książkowego "budulca" dostarczyli mieszkańcy, z wcześniej przygotowanej listy 170 zakazanych tytułów.

Dzieło Minujín stanowi część tegorocznego festiwalu Documenta 14, który odbywa się w Kassel i stanowi odpowiedź na tegoroczny temat festiwalu: związki Kassel i miasta partnerskiego festiwalu - Aten. 

To nie pierwsza tego typu instalacja w wykonaniu argentyńskiej artystki. 19 grudnia 1983 r. światło ujrzał pierwszy Parthenon of Books - zbudowany w Buenos Aires. Wtedy wybrane zostały książki zakazane przez argentyńską dyktaturę wojskową w latach 1976-1983. Dwa tygodnie później dwa żurawie zniszczyły instalację, a każdy widz czy przechodzień mógł zabrać ze sobą co najmniej jedną wybraną przez siebie książkę.

Podobny los czeka niemiecką budowlę na zakończenie festiwalu, ale szczegóły nie są jeszcze znane.

Przeczytaj także: Tak mogą wyglądać miasta przyszłości