Pełnomocnik rządu zarekomendował wybudowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK, wcześniej: Centralnego Portu Lotniczego) w Stanisławowie w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego. Konieczność budowy nowego obiektu uzasadnił zbyt małą przepustowością Lotniska Chopina, na którym w ciągu ostatniego roku (od lipca 2016 r. do lipca 2017 r.) ruch wzrósł o 24,7%.

Ile będzie kosztowała budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Nowy port lotniczy, usytuowany między Łodzią a Warszawą na około 3 tys. ha, ma stać się jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Jego przepustowość wyniesie od 45 mln do 100 mln pasażerów rocznie. Wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową (będzie znajdował się niedaleko autostrady A2, jednej z głównych tras wylotowych z Warszawy) i kolejową (zostanie usytuowany również nieopodal  jednej z ważniejszyh tras kolejowych, łączących Warszawę i Łódź) jego wybudowanie ma pochłonąć 30-35 mld zł. W tej kwocie mieści się również budowa m.in. Autostradowej Obwodnicy Warszawy (przewidzianej w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030 r.).

CPK zostanie dobrze skomunikowany

Port będzie znajdował się około 40 km od polskiej stolicy - jego powstanie ma stać się impulsem do rozbudowy sieci komunikacyjnej między Warszawą i Łodzią, a zarazem uczynić ten obszar jednym z najlepiej skomunikowanych w kraju. Rządzący planują połączenie CPK z każdą z głównych polskich aglomeracji w czasie do 2 godz. (docelowo; na początku: 2,5 godz.). Jest to obecnie możliwe dla niemal każdej aglomeracji, z wyjątkiem Szczecina - ten problem rozwiązany zostanie dzięki wewnątrzkrajowym połączeniom lotniczym.

Inwestycja miałaby być realizowana przez 8 lat, od 2019 r., kiedy to zostaną zakończone prace przygotowawcze.

Rada Ministrów przychyliła się do koncepcji, zgodnie z którą CPK ma stać się zalążkiem nowego miasta, w którym znalazłoby się miejsce dla parków biznesu, centrum targowo-wystawienniczego i kongresowego, obsługującego region Europy Środkowej, a także innych obiektów konferencyjnych oraz biurowo-administracyjnych.

Jeżeli Centralny Port Komunikacyjny powstanie, LOT się tam przeniesie. Uważam, że powinien to być flagowy polski projekt ponad jakimikolwiek podziałami - zadeklarował Rafał Milczarski, prezes zarządu LOT.

Wykup gruntów pod CPK - specustawa powstaje

Zgodnie z zapewnieniami pełnomocnika ds. CPK, ministra Mikołaja Wilda, do końca 2017 r. ma powstać specustawa, regulująca m.in. wykup gruntów pod budowę CPK.

Przeczytaj także: rozstrzygnięto konkurs na projekt pl. Defilad w Warszawie