Na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Szczecin–Goleniów powstanie terminal cargo – poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP). Dzięki tej inwestycji będzie można odprawiać m.in. ładunki radioaktywne czy niebezpieczne, a także takie, które wymagają czasowego składowania. Działkę pod inwestycję kupi spółka Waimea Holding S.A.
Szczecin: na lotnisku będą odprawiać ładunki radioaktywne? Fot. Międzynarodowy Port Lotniczy Szczecin–Goleniów
Jest to jedna z potrzebnych inwestycji dla regionu, szczególnie w kontekście ulokowania w regionie tak wielu operatorów e-commerce – powiedział 7 lutego br. prezes Portu Lotniczego Szczecin–Goleniów Maciej Dziadosz. Z czego wynika potrzeba realizacji tej inwestycji, skoro lotnisko to obsługuje już ładunki cargo? Jak wyjaśnił prezes, potrzebny jest terminal do konfekcjonowania ładunku. Dzięki realizacji tego projektu będzie można również odprawiać m.in. ładunki radioaktywne, niebezpieczne, wartościowe lub takie, które wymagają czasowego składowania.
Jesteśmy jednym z niewielu lotnisk w Europie, które nie posiada ograniczeń hałasowych – przypomniał Dziadosz, dodając, że obecnie to klucz do sukcesu w dziedzinie cargo.
Czy w takim razie nowy pomysł na rozwój portu lotniczego skazany jest na sukces? Wybór generalnego wykonawcy i rozpoczęcie budowy terminala zaplanowane jest na trzeci kwartał br., zakończenie realizacji inwestycji przewiduje się na koniec pierwszej połowy 2019 r. Wtedy lotnisko (o powierzchni 2 ha) ma zacząć pełnić funkcję lotniczego hubu towarowego dla Pomorza Zachodniego oraz dla naszych zachodnich sąsiadów. Dzisiaj główny strumień towarowy, który jest odprawiany na lotnisku pochodzi z terenu Niemiec, z różnych firm i jest dystrybuowany z lotniska w Goleniowie – powiedział Dziadosz.
Wartość inwestycji to ponad 30 mln zł – jak jednak uważa prezes portu, warto tyle zainwestować, gdyż terminal ma być najnowocześniejszą jednostką operacyjną na Pomorzu Zachodnim i spełniać najwyższe standardy obsługi frachtu lotniczego. Jednostką, która będzie wykorzystywana do realizacji nawet najbardziej nietypowych zadań, takich jak transport drabiny potrzebnej na wieży wiertniczej (taki ładunek przetransportowano w zeszłym roku ze Szczecina–Goleniowa do Montrealu.
Lotnisko ma charakter międzynarodowy. Od Szczecina, z którym jest najlepiej skomunikowane, oddalone jest o 33 km; można skorzystać również z połączenia kolejowego z trasą Goleniów-Kołobrzeg. W 2017 r. skorzystało z niego ponad 578 tys. pasażerów, na rok 2018 prognozuje się ruch na poziomie 675 tys. pasażerów.
Przeczytaj także: W tym roku wstępny master plan Centralnego Portu Komunikacyjnego
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.