• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jest umowa na opracowanie koncepcji Portu Centralnego w Gdańsku

Opublikowano: 22-05-2018 Źródło: PAP, inzynieria.com

22 maja br. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG) podpisał kontrakt na opracowanie koncepcji Portu Centralnego, który – jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP) Łukasz Greinke, prezes ZMPG – ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia konkurencyjności portu w basenie Morza Bałtyckiego.


ZMPG podpisał kontrakt na opracowanie koncepcji Portu Centralnego. Fot. Port Gdańsk/Facebook ZMPG podpisał kontrakt na opracowanie koncepcji Portu Centralnego. Fot. Port Gdańsk/Facebook

Postępowanie przetargowe na opracowanie koncepcji budowy Portu Centralnego ogłoszono w grudniu ub.r.; wygrało je konsorcjum firm Projmors Biuro Budownictwa Morskiego oraz Mosty Gdańsk. Teraz wykonawca będzie mieć 10 miesięcy na przygotowanie trzech wariantów koncepcji.

Każdy z wariantów musi zawierać mapę oraz część opisową, pogłębione analizy dotyczące m.in. popytu na morski transport towarów czy przewozy pasażerskie w skali kraju, kontynentu i całego świata, a także obecnych potoków strumieni towarowo-pasażerskich w Porcie Gdańsk.

Port Centralny, który powstać ma do 2027 r., mieścić się będzie na powierzchni około 500 ha i składać się z kilku terminali o zróżnicowanym przeznaczeniu, m.in. masowego, drobnicowego, pasażerskiego czy terminalu dla ładunków ro-ro. Terminale będą sukcesywnie budowane w zależności od pojawiających się potrzeb, sygnalizowanych przez prywatnych operatorów.

Źródło: ZMPG Źródło: ZMPG

Ekonomia jest bezwzględna: powstają coraz większe jednostki, które jednorazowo przewożą więcej towaru. Musimy mieć atrakcyjną infrastrukturę głębokowodną, dzięki której Port Gdańsk będzie portem pierwszego wyboru dla wielu rynków – przyznał Greinke.

Prezes ZMPG jako największą trudność w realizacji inwestycji wymienił ograniczenia środowiskowe, ale zauważył też, że z technicznego punktu widzenia, ważna jest analiza dostępu kolejowego i drogowego do tej części nowego portu. Ruch, dostawa i odbiór ładunków muszą być bardzo płynne.

Marcin Osowski, wiceprezes ZMPG, wiąże z projektem ogromne nadzieje: Gdy zaczynaliśmy mówić o porcie centralnym, mówiono o gigantomanii, tymczasem Port Gdańsk może być głównym portem dla krajów naszego zaplecza, Europy Środkowo-Wschodniej". Prognozy do 2030 roku pokazują, że perspektywy gospodarcze są niezwykle obiecujące, toteż decyzja o budowie Portu Centralnego jest koniecznością ze względu na wzrost przeładunków przewidywany w najbliższych latach.

Port morski Gdańsk leży nad Zatoką Gdańską. Jest to jeden z największych bałtyckich portów. mieści się na ponad 3 tys. ha, a łączna długość jego nabrzeży to niemal 24 km.

Przeczytaj także: Projekt specustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym u prezydenta

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!