Centrum powstanie w budynku Collegium Martineum UAM, przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Kościuszki. Miejsce związane jest z historią złamania Enigmy. Przed wojną stał tu gmach, w którym mieściła się poznańska filia wojskowego Biura Szyfrów. To w niej pracowali przyszli pogromcy słynnej maszyny szyfrującej – M. Rejewski, J. Różycki i H. Zygalski.

Centrum Szyfrów Enigma będzie miejscem upamiętniającym pracę poznańskich kryptologów oraz promującym ich działalność. Będzie ono również kształcić w dziedzinie matematyki, informatyki i kryptologii. Poznań potrzebuje takiej inwestycji. Tym bardziej cieszy więc fakt, że jej powstanie zbliża się dużymi krokami – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.


Centrum nie będzie tradycyjnym muzeum. Punktem wyjścia będzie w nim poznański kurs szyfrów z 1929 r., od którego zaczęła się historia złamania Enigmy.

Każdy zwiedzający będzie mógł podążyć śladami poznańskich kryptologów, ucząc się szyfrować i odczytywać zaszyfrowane informacje, a nawet łamać wiadomości utajone różnymi metodami. W dalszych częściach ekspozycji będzie można zapoznać się m.in. z dziejami Enigmy – informuje Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Wystawa składać się będzie zarówno z nowoczesnych, multimedialnych i interaktywnych stanowisk, jak i specjalnie opracowanych rekwizytów, które w pomysłowy sposób, bez użycia prądu elektrycznego, będą wprowadzać w świat kryptologii. Zwiedzanie indywidualne będą uzupełniać zajęcia dla grup zorganizowanych oraz otwarte wykłady. W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną wnętrza budynku Collegium Martineum, gdzie oprócz nowej aranżacji wnętrz i remontu instalacji, zostanie również poprawiona jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

Przeczytaj także: Termomodernizacja siedziby Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju