Niektórzy zebrani na III Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągowo-Komunalnych Miast i Wsi w Zbąszyniu mieli co do tego wątpliwości, ponieważ mimo że to kwestie istotne, nie wpłyną one na diametralnie na obecny stan branży. Czy jest zatem coś, co może naprawdę zmienić jej oblicze?


Polska A i B - gdzie jest granica?

Prawdopodobnie wcale nie na Wiśle, jak chcieliby niektórzy. Bywają duże i małe gminy, które świetnie się rozwijają, dobrze inwestują. Granicę Polski B wyznaczają źle podejmowane decyzje finansowo-inwestycyjne czy woda o złej jakości, która ciągle jeszcze w XXI w. trafia do mieszkańców.

Jak przezwyciężyć te problemy? Zwłaszcza w obliczu faktu, iż środków na projekty będzie coraz mniej, a te, które będą się pojawiać, zjawią się w formie pożyczki? A także w świetle tego, iż podejście niektórych władz samorządowych wcale nie zachęca do podjęcia inicjatywy?

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP)

...jest z pewnością odpowiedzią na wyżej opisane bolączki. Pojawia się jednak kolejne pytanie: jaką część odpowiedzialności, ryzyka i zysków chcemy oddać partnerowi prywatnemu?

Formuła ta daje możliwość dofinansowania samorządowych inwestycji kapitałem zewnętrznym. To szczególnie cenne wtedy, gdy nie jest możliwe zdobycie nowego kredytu lub gdy środki bezzwrotne można pobrać jedynie uiszczając kwotę wkładu własnego.

Istotne jest to, iż formuła ta jest popierana przez kolejne rządy, niezależnie od opcji politycznej przez nie reprezentowanej. Stworzono nawet specjalny serwis internetowy poświęcony PPP.

To ważne, by PPP mogło się rozwijać, gdyż gminy potrzebują takiego rozwiązania i będą potrzebować go coraz bardziej ze względu na to, że to firmy prywatne mają odpowiednie know-how, a także inną perspektywę finansową.


Jak zauważyli uczestnicy konferencji, niezwykle cenne jest to, że gminy uczą się już od siebie nawzajem, mija czas nieformalnych rozmów z gminnymi władzami: powoli powoływane są wieloosobowe zespoły czy też komisje ds. przekształceń PPP, w których pracują prawnicy, ekonomiści, biegli rewidenci. Wszytko to sprawia, że ryzyko, które podejmuje gmina, jest naprawdę niewielkie. 


Dzięki finansowaniu przez inwestora zewnętrznego gmina może rozwiązać problemy inwestycyjne i wykonać wszystkie zaplanowane zadania.

Niedługo więcej informacji na tematy dyskutowane podczas konferencji w Zbąszyniu.

Zapraszamy też do rejestracji na konferencję w Zakopanem: II Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi. Zapisz się już dziś i zyskaj rabat>>>

Przeczytaj także: Wodociągowcy spotkali się w Zbąszyniu