Rzepecki (jednocześnie prezes Wodociągów Tarnowskich) przypomina, że chodzi o wodę, która zgodnie z prawem jest własnością właściciela nieruchomości, na którą spada.


- Innymi słowy, ona jest za darmo, jest nam darowana. Zwykle traktowaliśmy ją jako niepotrzebną i często usuwaliśmy ją jak najszybciej. Jeżeli tak będziemy nadal postępować, będziemy za to płacić. Ale jeżeli ją zatrzymamy, nic nie zapłacimy za odprowadzenie, a jeszcze wykorzystamy ją do własnych celów - wyjaśnia.

Jak dodaje Rzepecki, Polacy często betonują, asfaltują swoje nieruchomości.

- I przez to powstaje ogromna ilość wody, którą odprowadzamy z działki, bo jest nam zbyteczna, a nie powinno tak być, bo to czysta woda. Jeśli zajmiemy się tym, żeby ją wykorzystać, będziemy mniej płacić za wodę pobraną do naszej nieruchomości z sieci wodociągowej i dodatkowo wykorzystamy ją przecież na swoim terenie - mówi Rzepecki, dodając:


- Temu właśnie ma służyć opłata. Ale ta nie jest nam (przyp. wodociągowcom) obca. Można powiedzieć, że jeżeli w stu procentach zagospodarujemy tę wodę na terenie nieruchomości, nie zapłacimy ani złotówki

Tadeusz Rzepecki był gościem konferencji z cyklu „Hydroprezentacje”, która w czerwcu odbyła się w Krynicy-Zdroju.


Prezes Tarnowskich Wodociągów będzie prelegentem podczas II Konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi, która już we wrześniu odbędzie się w Zakopanem. Organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Inżynieria. Sprawdź, którzy prelegenci potwierdzili już swój udział.

Przeczytaj także: nowy skład Rady IGWP. Rada będzie prężniejsza i bardziej wiarygodna dla polskich władz