- Należy oczekiwać, że sieci wodociągowe i kanalizacyjne zostaną zaliczone do sieci inteligentnych, podobnie jak gazowe i energetyczne. Innowacyjne zarządzanie sieciami przyniesie korzyści ekonomiczne w zakresie bieżącej eksploatacji i umożliwi optymalne planowanie inwestycji - tak przyszłość branży wod-kan widzi prof. dr hab. inż. Karol Kuś z Politechniki Śląskiej.

- Sieci inteligentne? Dobrze, ale ja zapytam w ten sposób: a wirusy komputerowe są? Są - dopowiada dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów, członek Rady IGWP, dodając: - Oczywiście, możemy mówić o sieciach inteligentnych w zakresie na przykład odczytu wodomierzy. Jest bardzo dużo pozytywów tego hasła, ale z punktu widzenia bezpieczeństwa coraz więcej zagrożeń. Mówię o tak zwanym cyberbezpieczeństwie.


Rzepecki przypomina, że sieci inteligentne to przecież informatyka, co oznacza możliwości ataku terrorystycznego: otwarcia systemów komputerowych, które zarządzają gospodarką wodno-ściekową.

- Z tego powodu sieci inteligentne to także zagrożenie dla wodociągów i kanalizacji. Cyberbezpieczeństwo to wręcz nowa dziedzina nauki. W przypadku bezpieczeństwa państwa to ochrona własnych obiektów strategicznych, które musimy pieczołowicie chronić, żeby nie doszło do tragedii. A wiemy o tym, że tragedię w gospodarce wodno-ściekowej spowodować nie jest wcale trudno. Jak obserwujemy to w innych dziedzinach, także tutaj możemy oczekiwać zagrożeń, i to bardzo poważnych - wyjaśnia prezes Tarnowskich Wodociągów.


Rzepecki zapewnia jednak, że polskie sieci wodociągowe i kanalizacyjne są w odpowiedni sposób chronione.

- Jak? Tego publicznie nie powiem, bo właśnie na tym polega ta ochrona. To bardzo ważny temat, niepomijany przez nas jako branżę wodociągowo-kanalizacyjną. Temat, który rozpatrujemy bez rozgłaszania ze względu na bezpieczeństwo tego, czym zarządzamy, i na konieczność utrzymania ogromnej dyskrecji. Na każdy atak czy potencjalnie zagrożenie trzeba mieć natychmiastową odpowiedź - dodaje.

Karol Kuś i Tadeusz Rzepecki byli gośćmi konferencji z cyklu „Hydroprezentacje”, która w czerwcu odbyła się w Krynicy-Zdroju.


Szef Tarnowskich Wodociągów będzie jednym z prelegentów w trakcie II Konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi, która już we wrześniu odbędzie się w Zakopanem. Organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Inżynieria. Zarejestruj się już dziś.

Przeczytaj także: Polacy zaczną korzystać z wody opadowej