Miejska sieć centralnego chłodzenia - oto sposób Wiednia na upały. Póki co technologia wykorzystywana jest do chłodzenia największych miejskich budynków, ale do 2020 r. władze stolicy Austrii na jej rozwój wydadzą 50 mln EUR. Za te pieniądze wydajność zostanie zwiększona do 200 MW, co odpowiada mocy ponad 1,2 mln zwykłych lodówek.
W Wiedniu działa miejska sieć centralnego chłodzenia. Fot. Wien Energie/Christian Hofer. Źródło: Centrum Prasowe PAP
Na czym polega centralne chłodzenie w Wiedniu? Najpierw woda z Kanału Dunajskiego w jednej z centrali jest chłodzona do około sześciu stopni, potem zostaje przetransportowana rurociągami do okolicznych budynków, z których wraca już ogrzana na ponowne chłodzenie.
Energia niezbędna do pracy maszyn w centralach pozyskiwana jest m.in. ze spalarni odpadów.
- Dzięki termicznym zakładom utylizacji odpadów od wielu dziesięcioleci przemieniamy śmieci w czyste ciepło centralne ogrzewające wiele gospodarstw domowych w Wiedniu. Od 10 lat wykorzystujemy tę technologię, dzięki której w zimie wytwarzamy ciepło, także w lecie do uzyskania przyjaznego dla środowiska chłodu centralnego dla największych miejskich budynków takich jak wiedeński Dworzec Główny czy hotele - mówi Ulli Sima, członkini zarządu miasta ds. ochrony środowiska, cytowana przez Centrum Prasowe PAP.
Przeczytaj także: krakowska spalarnia w energię zamieniła 223 tys. ton odpadów
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.